Moët Hennessy w Rosji nie będzie już szampanem

Firma zgodziła się z warunkami, które narzuca nowelizacja ustawy. Słynny szampan zacznie występować w Rosji jako „wino musujące”.

Firma uległa wymogom nowego brzmienia ustawy 171-ФЗ O regulowaniu produkcji alkoholu (rus. – О регулировании алкогольной продукции). Według nowelizacji mianem szampana (rus. – шампанское) można będzie określać tylko te trunki musujące, które zostały wyprodukowane na terytorium Federacji Rosyjskiej. Wszystkie inne napoje alkoholowe podpadające pod tę kategorię importerzy będą musieli przemianować na „wino musujące”. Poprawka zamieniła dotychczasowe sformułowanie „wino musujące (szampan)” na „wino musujące, włączając rosyjski szampan”.

Francuzi o szampana walczyli dwa dni

W odpowiedzi na tę informację, jak dowiedział się rosyjski portal RBC, firma Moët Hennessy zapowiedziała wstrzymanie dostaw swojego słynnego szampana do Rosji „na nieokreślony czas”. Producent poinformował dystrybutorów na rynku rosyjskim, że nie potwierdza gotowości do zmiany kategorii swojej produkcji na potrzeby rynku rosyjskiego.

Jak jednak dowiedział się portal Bloomberg, koncern LVMH, Louis Vuitton Moët Hennessy już 4 lipca zdecydował, że przywraca dostawy swojego, teraz już musującego wina, na terytorium Rosji.

Określenie szampan mimo swojej popularności jest chronioną nazwą, a na jego straży stoi francuska organizacja o nazwie Comité Interprofessionnel du vin de Champagne. Niewykluczone, że sprawa będzie się dalej rozwijać, gdyż jej przedstawiciele Maxime Toubart and Jean-Marie Barillère zgodnie stwierdzili, że „Pozbawienie mieszkańców Szampanii prawa do używania ich nazwy jest skandaliczne. To nasze wspólne dziedzictwo i oczko w naszej głowie” i przypomnieli, że nazwa szampan jest chroniona w ponad 120 krajach.

Najwidoczniej jednak dla koncernu LVMH bardziej istotne było utrzymanie się na rynku. Rosjanie od dawna bardzo lubią wina musujące i szampany, a elegancki Moët idealnie pasuje do stylu życia bogatych mieszkańców Moskwy i Petersburga. Przekłada się to na konkretne liczby. Rosja rocznie importuje 50 milionów litrów win musujących, z czego 13% to szampany z szampanii. Udział samego Moët Hennessy w tym torcie to niecałe 2%.

Źródło: RBC, Guardian

Fot. Image by Mamoru Masumoto from Pixabay

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruś żąda od Rosji ekstradycji piosenkarki Angeliki Agurbash

pon. lipiec 5 , 2021
Prokuratura Generalna Białorusi potwierdziła, że ​​wszczęła sprawy karne przeciwko białoruskiej piosenkarce Angelice Agurbash i wysłała do Rosji wniosek o jej ekstradycję w celu ścigania. „W maju 2021 r. Prokuratura Generalna wszczęła sprawy karne na podstawie części 3 art. 130 (Podżeganie do wrogości lub niezgody na tle rasowym, narodowościowym, wyznaniowym lub […]