Kwietniowe zamrożenie mocno uderzyło w gospodarkę Rosji

3

Rosyjska gospodarka mocno ucierpiała w wyniku wprowadzonej w kwietniu kwarantanny. Według danych Rosstatu produkcja przemysłowa w porównaniu z marcem spadła o prawie 10% (dokładnie 9,2%).

Największe spadki obrotów zanotowały branże związane z zaopatrzeniem w wodę, urządzeniami sanitarnymi, zbieraniem i usuwaniem odpadów, eliminacją zanieczyszczeń – o 11,4% w porównaniu do kwietnia 2019 r. Firmy z branży przetwórstwa o 10%, co wiąże się ze spadkiem zapotrzebowania na niektóre produkty. Rosstat w swoim komunikacie podkreślił jednak wzrosty zapotrzebowania na produkty pierwszej potrzeby w czasie pandemii, a więc środki higieny osobistej, wyposażenie medyczne etc.

Sektor surowcowy zanotował spadek o 3,2% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wydobycie ropy naftowej utrzymało się na poziomie sprzed roku, wzrastając o 0,2% w porównaniu z kwietniem 2019.

Największe spadki zanotowały branże:

  • produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – spadek o 60,2% w porównaniu do kwietnia 2019 r. Montaż samochodów spadł o 79,2%, produkcja silników spalinowych – o 51,3%;
  • produkcja skór i wyrobów skórzanych – spadek o 45,4%;
  • produkcja pozostałych pojazdów i sprzętu – spadek o 39,4%;
  • produkcja sprzętu elektrycznego – spadek o 28,8%;
  • produkcja komputerów, produktów elektronicznych i optycznych – spadek o 26,7%. Niemniej jednak liczba montażu samych komputerów wzrosła o 15,2% w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku.

Według danych ministerstwa finansów nominalny PKB Rosji w kwietniu ustabilizował się na poziomie o 28% mniejszym niż w kwietniu 2019.

Źródło: Rosstat

Zdjęcie: Pixabay.cc

3 thoughts on “Kwietniowe zamrożenie mocno uderzyło w gospodarkę Rosji

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Oleg Hajdukiewicz przerwał wyścig o fotel prezydenta Białorusi

śr. maj 27 , 2020
Lider Liberalno – Demokratycznej Partii Białorusi i deputowany niższej izby białoruskiego parlamentu zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich. Swoją decyzję argumentował stwierdzeniem, że wybory prezydenckie powinny jednoczyć państwo, a nie je rozdzielać. Swoje poparcie przekazał urzędującemu prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence wraz z 30 000 podpisów, które zdążył zebrać oraz swoim programem […]
%d bloggers like this: