Hiszpania nie wpuściła rosyjskich okrętów wojennych do swojego portu

1

Hiszpania zignorowała prośbę Rosji, aby zezwolić na wejście do swojego portu w Ceucie dwóm okrętom wojennym. Jak podają informacje w hiszpańskich mediach, Ministerstwo obrony kraju nie miało zastrzeżeń, ale ministerstwo spraw zagranicznych nie otrzymało ze strony Rosji niezbędnych informacji.

Według dziennikarzy, 18 sierpnia do portu w Ceucie miały wpłynąć duży okręt Federacji Rosyjskiej wiceadmirał Kułakow oraz okręt wspierający Ałtaj. Ich celem miała być trzydniowa wizyta, podczas której mieliby zatankować i uzupełnić zapasy żywieniowe. 

Wiceadmirał Kułakow, okręt wojenny Federacji Rosyjskiej. Zdjęcie autorstwa Mil.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46550573

Przystanek został zatwierdzony przez Sztab Generalny Marynarki Wojennej Hiszpanii, ale to nie wystarczyło. Zgodnie z hiszpańskim prawem przybycie obcych okrętów wojennych musi zostać zatwierdzone przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Czytaj również: MSZ Rosji skomentowało incydent z okrętami w Hiszpanii

Hiszpańskie MSZ otrzymało prośbę o przystanek w porcie od Rosyjskiej Federacji jeszcze w czerwcu. I ze swojej strony poprosiło Moskwę o dostarczenie informacji na temat trasy statków. Federacja Rosyjska nie odpowiedziała na to żądanie, ponieważ uważa trasę jej statków za tajną. Hiszpańskie MSZ rzekomo postanowiło działać w tej sytuacji jak Federacja Rosyjska: odpowiedziało milcząc. Moskwa uznała taką odpowiedź za odmowę.

Z publikacji w hiszpańskich mediach wynika też, że na decyzje o nieprzyjęciu rosyjskich okrętów w porcie mógł wpłynąć planowany na 2022 rok szczyt przywódców NATO w Madrycie, ponieważ przybycie okrętów rosyjskiej marynarki wojennej do Ceuty mogłoby wywołać dezaprobatę w Sojuszu. 

Wielokrotnie nie zgadzała się z przybyciem rosyjskich okrętów Wielka Brytania, biorąc pod uwagę, że Ceuta znajduje się blisko bazy morskiej na Gibraltarze. Londyn uważa, że ​​rosyjska flota może wykorzystać swój przystanek do zebrania informacji o ich bazie.

Źródło: radiosvoboda.ua

One thought on “Hiszpania nie wpuściła rosyjskich okrętów wojennych do swojego portu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W Rosji setki ludzi ewakuowano z powodu pożarów na dużą skalę w regionie Mari El

pt. sierpień 20 , 2021
Ponad 400 dzieci zostało ewakuowanych z sanatoriów Mari El z powodu pożaru lasu. Ratownicy ewakuowali ponad 630 osób, w tym 423 dzieci, z sanatoriów we wsiach Mari El z powodu zagrożenia rozprzestrzenianiem się pożaru lasu, takie informacje podaje Ministerstwo Spraw Nadzwyczajnych FR. Wszyscy goście i pracownicy placówek służby zdrowia zostali […]