Czy Rosja uzna jednostronnie władzę Talibów w Afganistanie? Komentarz Ławrowa

1
Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej w BFU w Kaliningradzie skomentował możliwość uznania rządu talibów w Afganistanie

Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skomentował możliwość jednostronnego uznania przez Rosję władzy Talibów w Afganistanie.

Siergiej Ławrow podczas swojej wizyty w Kaliningradzie został zapytany przez dziennikarza o możliwość uznania rządu talibów. Przypomnijmy, że kilka dni temu stolica Afganistanu — Kabul została zajęta przez talibów. Na ulicach panuje chaos, a Rosja regularnie krytykuje USA za szybkie i chaotyczne wycofanie się wojsk amerykańskich z tego kraju, co doprowadziło do upadku rządu Aszrafa Ghaniego.

Czytaj również: Kiedy Białoruś uzna aneksję Krymu? Komentarz Ławrowa

Minister stwierdził, że Rosja nie zamierza się spieszyć z uznaniem rządu Talibów, podobnie jak czynią to inne państwa.

Nie spieszymy się z uznaniem, jak i wszystkie inne kraje. Jeszcze wczoraj rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Wang Yi, mamy zbieżne stanowiska. Widzimy zachęcające sygnały ze strony Talibów, którzy deklarują chęć posiadania rządu z udziałem innych sił politycznych.

Siergiej Ławrow

Rosja widzi zachęcające sygnały Talibów

Rosjanin stwierdził, że na ten moment Rosja przygląda się dalszym działaniom Talibów, ale widzi zachęcające sygnały z ich strony. Podkreślił, że Talibowie deklarują gotowość do kontynuowania niektórych procesów zaczętych przez poprzednią władzę, między innymi w związku z edukacją dziewcząt oraz z funkcjonowaniem aparatu państwowego.

Ławrow podkreślił, że na ten moment sytuacja na ulicach Kabulu jest spokojna, a Talibowie skutecznie egzekwują prawo i zaprowadzają porządek. Równocześnie jednak uznał, że podejmowanie jakichkolwiek kroków jednostronnych ze strony Moskwy byłoby przedwczesne.

Popieramy rozpoczęcie szerokiego dialogu narodowego z udziałem wszystkich politycznych sił etniczno-wyznaniowych Afganistanu. Były prezydent (Hamid – red.) Karzaj i przewodniczący Najwyższej Rady Pojednania Narodowego Abdullah Abdullah opowiedzieli się już za takim procesem. Są w Kabulu. Złożyli taką propozycję. Do tego apelu dołączył również jeden z przywódców północnego Afganistanu, pan (Gulbuddin – red.) Hekmatjar. Dosłownie dzisiaj, jak rozumiem, może nawet w tych godzinach, odbywa się rozmowa z przedstawicielem Talibów. Mam nadzieję, że zakończy się to porozumieniem, zgodnie z którym Afgańczycy utworzą inkluzywne struktury przejściowe jako ważny krok w kierunku pełnej normalizacji sytuacji w tym od dawna cierpiącym kraju.

Siegiej Ławrow

Źródło i fot.: MSZ Rosji

One thought on “Czy Rosja uzna jednostronnie władzę Talibów w Afganistanie? Komentarz Ławrowa

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Na Ukrainie paszporty elektroniczne będą równoważne z papierowymi

śr. sierpień 18 , 2021
23 sierpnia paszporty elektroniczne na Ukrainie będą oficjalnie równoważne z papierowymi. W tym dniu wejdzie w życie ustawa nr 1368-IX przyjęta przez parlament 30 marca, która to reguluje. E-paszporty będą musiały być akceptowane przez wszystkich usługodawców na Ukrainie, bez wyjątku – zarówno publicznych, jak i prywatnych. O tym poinformował minister […]