20 lat Rosji Putina

7 maja minęło 20 lat, od momentu, gdy Władimir Putin został prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Z tej okazji agencja TASS przygotowała materiał, w którym porównała ówczesną, trudną sytuację, w jakiej znajdował się kraj z obecną, w czasie pandemii koronawirusa i narastającego kryzysu gospodarczego.

Podczas swojego przemówienia inauguracyjnego w czerwcu 2000 roku Putin powiedział: „Rozumiem, że wziąłem na siebie ogromną odpowiedzialność i wiem: w Rosji głowa państwa zawsze była człowiekiem, który odpowiada za wszystko, co dzieje się w kraju”.

W opinii agencji TASS początek drogi Władimira Putina nie zapowiadał jego popularności. Agencja przypomina, że na początku Putin był mało znanym działaczem państwowym. Żegnający się z władzą Jelcyn nie cieszył się popularnością, nie mógł zatem namaścić swojego następcy i zagwarantować mu gładkiego startu.

Inauguracja Władimira Putina 20 lat temu

Sytuacja w kraju również była dość trudna. Trwała wojna w Czeczenii (konkretnie II wojna czeczeńska), społeczeństwo było biedne, a gospodarka znajdowała się w złym stanie. Chwilę po inauguracji, w sierpniu na Putina spadł pierwszy poważny kryzys – katastrofa okrętu podwodnego Kursk.

Materiał agencji TASS jest bardzo szerokim opisaniem sylwetki rosyjskiego prezydenta i 20 lat jego rządów. Niezależnie od tez stawianych w materiale, analogia z obecną sytuacją Rosji jest widoczna. Pandemia koronawirusa mocno doświadczyła rosyjskie społeczeństwo, a gospodarka, znacznie osłabiona sankcjami gospodarczymi, cierpi przez lockdown. Tymczasem już 1 lipca Rosjanie pójdą do urn głosować za zmianami w konstytucji, między innymi umożliwiającymi Putinowi dalsze rządzenie krajem.

Źródło: TASS

Fot. Kremlin.ru

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Auštrevičius apeluje do szefa unijnej dyplomacji o sankcje wobec Białorusi

wt Cze 9 , 2020
Stały sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi i litewski eurodeputowany Petras Auštrevičius zaapelował do Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa o nałożenie sankcji na Białoruś w związku z represjami wobec opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, informuje portal Charter97. W liście, którego kopię deputowany przekazał niezależnej agencji prasowej […]
Petras Austrevicius deputowany europarlamentu wnioskuje o nałożenie sankcji na Białoruś