Charles Michel z wizytą w Ukrainie. Szef RE zapowiedział dalszą pomoc i skrytykował działania Rosji

1

– Całkowite zawieszenie broni, otwarcie większej liczby punktów kontrolnych oraz dalsze akcje humanitarne poprawią jakość życia ludzi po obu stronach konfliktu, a UE jest gotowa wspierać te wysiłki – powiedział we wtorek podczas wizyty w obwodzie Ługańskim przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski gościł we wtorek unijną delegację, której przewodził przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Obaj politycy udali się do obwodu ługańskiego, żeby zobaczyć pracę misji humanitarnych oraz organizacji międzynarodowych, które pomagają miejscowej ludności łagodzić niszczycielskie skutki toczącej się tam wojny z Rosją.

Zełenski podziękował za ten wysiłek i zaznaczył, że jego kraj robi wszystko, żeby „obywatele przebywający na czasowo okupowanych terytoriach czuli maksymalne poparcie państwa”. Nie omieszkał także wspomnieć, że wszelkie inicjatywy Ukrainy w kierunku poprawienia sytuacji, są torpedowane przez Rosję.

– Strona rosyjska, która tak długo nalegała na otwarcie punktu kontrolnego, nadal blokuje jego pracę. Nie ma swobodnego dostępu międzynarodowych organizacji humanitarnych do poszkodowanej ludności i nielegalnie przetrzymywanych osób. Takie podejście jest niedopuszczalne, nieludzkie i destrukcyjne – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Charles Michel z wizytą w Ukrainie / For. President.gov.ua

Z kolei Charles Michel zapowiedział dalszą pomoc Ukrainie w łagodzeniu skutków konfliktu z Rosją. – W tym roku uruchomimy nowy program wspierający rozwój gospodarczy i usługi publiczne w tym regionie. Będzie obejmował również finansowanie punktów kontrolnych – zapowiedział szef RE.

Dodał, że UE oczekuje, że Rosja zapewni pełny dostęp OBWE do wszystkich terytoriów ukraińskich, które nie są obecnie kontrolowane przez rząd, a pandemia koronawirusa nie powinna być pretekstem do dalszego oddzielania tych terytoriów od Ukrainy.

– Wzywamy również Rosję do powrotu do Wspólnego Centrum Monitorowania i Koordynacji – zaapelował Michel.

źródło i zdjęcia: Oficjalna strona prezydenta Ukrainy

One thought on “Charles Michel z wizytą w Ukrainie. Szef RE zapowiedział dalszą pomoc i skrytykował działania Rosji

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Putin tańczył na jej weselu. Teraz dostała wysoką posadę w rosyjskim koncernie paliwowym

śr. mar 3 , 2021
Była szefowa austriackiej dyplomacji, Karin Kneissl została niezależną dyrektorką w rosyjskim państwowym koncernie paliwowym Rosnieft – podaje białoruska gazeta „Nasza Niwa”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że trzy lata wcześniej Kneissl zaprosiła Władimira Putina na swój ślub. „Rosyjski rząd powołał byłą austriacką minister spraw zagranicznych Karin […]