Wybory na Białorusi: zatrzymania opozycjonistów i marsze protestu

4
Zatrzymanie Siarhieja Cihanouskiego w Grodnie

Na Białorusi trwają masowe protesty obywateli po tym, jak 29 maja doszło do zatrzymania blogera Siarhieja Cichanouskiego i 7 innych osób. Ludzie masowo podpisują listy poparcia dla alternatywnych wobec Alaksandra Łukaszenki kandydatów.

29 maja doszło do zatrzymania blogera prowadzącego popularny kanał Страна для жизни. Postawiono mu zarzuty na podstawie art. 364 kodeksu karnego Republiki Białoruś za „stosowanie przemocy lub próbę zastosowania przemocy wobec przedstawiciela organów spraw wewnętrznych”.

Podczas pikiety w Grodnie doszło najpewniej do prowokacji ze strony widocznej na nagraniu kobiety. Chwilę później pojawiła się milicja. Doszło do przepychanek. Na nagraniu nagle pojawia się powalony na ziemię milicjat. Cichanouski zaczął oddalać się od miejsca zdarzenia, tłumacząc jednocześnie do kamery, że doszło do prowokacji. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy OMONu.

Wideo z akcji protestu w Grodnie

Na swoim kanale w komunikatorze Telegram Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Białorusi opublikowało komunikat, według którego dwóch milicjantów zostało rannych i hospitalizowanych po zajściach w Grodnie.

Nieznani sprawcy zatrzymali również Mykołę Statkiewicza, jednego z liderów białoruskiej opozycji – donosi portal Nasza Niva. Statkiewicz oraz Pawieł Siewiaryniec wzywali do „obrony Cichanouskiego oraz przyszłości kraju” i do obecności na akcji protestu w niedzielę. Jak donosi portal Naviny.by, żona Statkiewicza złożyła zawiadomienie o porwaniu męża na milicję.

Masowe zbieranie podpisów dla kandydatów opozycji

W ramach protestu przeciwko działaniom władz Białorusini zaczęli masowo podpisywać listy poparcia dla alternatywnych wobec Łukaszenki kandydatów w wyborach prezydenckich, między innymi na Cichanouską, Wiktora Babaryko czy Waleryja Cepkałę. Podpisy zbierane są w Mińsku na Rynku Komarowskim, ale również w Brześciu, Witebsku czy Homly. Dziennikarz Franak Viacorka na swoim kanale na Twitterze określił sytuację na Białorusi mianem bezprecedensowej.

Ludzie skandują hasła „Stop Karaczan” oraz „Wypuszczaj”. Przejeżdżający obok kierowcy samochodów trąbią i mrugają światłami na znak poparcia dla protestujących.

Według informacji niezależnej agencji informacyjnej BelaPAN na terytorium całej Białorusi dochodzi do aresztowań zwolenników Cichanouskiego uczestniczących w pikietach poparcia dla zatrzymanego blogera. Zatrzymano już ponad 20 osób.

Wybory prezydenckie na Białorusi mają się odbyć 9 sierpnia. Niedawno z wyścigu wycofał się deputowany Oleg Hajdukiewicz, przekazując wszystkie swoje głosy na Alaksandra Łukaszenkę.

Fotografia: Youtube

4 thoughts on “Wybory na Białorusi: zatrzymania opozycjonistów i marsze protestu

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wiktar Babaryka opublikował deklarację o uczciwych wyborach

niedz. maj 31 , 2020
Jeden z opozycyjnych kandydatów na prezydenta Białorusi Wiktar Babaryka opublikował na swojej stronie deklarację o uczciwych wyborach. Zaapelował do wszystkich kandydatów, aby publicznie wyrazili solidarność z zawartymi w niej tezami. Deklarację można znaleźć na stronie polityka. Treść deklaracji poniżej (tłumaczenie własne Redakcji): Jestem obywatelem Białorusi i mam prawo wybierać oraz […]
Wiktor Babaryko opublikował deklarację o uczciwych wyborach
%d bloggers like this: