Waleryj Cepkała na Ukrainie: Kreml nie wspiera żadnego kandydata w białoruskich wyborach

Opozycyjny kandydat na prezydenta Białorusi Waleryj Cepkała przyjechał na Ukrainę. W wywiadzie dla telewizji hromadske stwierdził, że Kreml zajął jedyne słuszne stanowisko i postanowił nie wspierać żadnego z kandydatów w wyborach 9 sierpnia.

Cepkała powiedział to w wywiadzie z Oleną Kurenkowoj. W jego opinii Rosja uznała, że wsparcie tracącego popularność Alaksandra Łukaszenki może mieć wpływ na jej przyszłe relacje z Białorusią. „dla Rosji to poważne pytanie: czy poprzeć Łukaszenkę i skłócić się z Białorusinami na przyszłość, bo nie ma gwarancji, że zostanie ponownie wybrany. Czy odwrotnie, wesprzeć naród białoruski, co też jest trudne, bo z Łukaszenką jest wiele różnych umów, zobowiązań” – powiedział Waleryj Cepkała.

Jak zaznaczył Cepkała Moskwa, dotychczas nie okazała swojego poparcia dla żadnego z kandydatów i nie wypowiada się w temacie białoruskich wyborów: „Jednocześnie nie tylko oficjalny Kreml, ale także bardziej niezależni politycy Dumy Państwowej nie wyrażają swojego poparcia. Jedyny raz, kiedy aresztowano Wagnera, Zatulin powiedział, że to szaleństwo i że wywołuje pytania o nieudolność Łukaszenki. Nie mówił zbyt dyplomatycznie, ale był blisko oficjalnego stanowiska Moskwy”.

Waleryj Cepkała przyjechał na Ukrainę

2 sierpnia agencja Interfax powołując się na słowa rzecznika Cepkały Aleksieja Urbana, poinformowała, że polityk przyjechał do Kijowa. Wcześniej przebywał w Moskwie.

Po tym, jak Cepkała nie został zarejestrowany w Centralnej Komisji Wyborczej jako kandydat na prezydenta Białorusi, zdecydował się wyjechać z kraju wraz z dziećmi. Jego żona, Weranika wspiera obecnie kandydaturę Swiatłany Cichanouskiej.

Źródło: Hromadske

Fot. Valery Tsepkalo/Facebooku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Obwód Kaliningradzki: katastrofa prywatnego samolotu

pon Sie 3 , 2020
W okolicy miejscowości Strielcowo na wschód od Kaliningradu rozbił się samolot marki Cessna. Na pokładzie jednostki znajdowały się trzy osoby. W akcji ratowniczej wzięło udział dwadzieścia osób, w tym trzynastu pracowników Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn i jedna kobieta. Wszyscy troje przeżyli, udało im się […]