W Białorusi trwają protesty po ogłoszeniu wyników wyborów.

1

W wielu miastach Białorusi, a przede wszystkim w Mińsku trwają protesty po ogłoszonych wynikach exit poll, które dają Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwo. Na ulicach Mińska tysiące protestujących ścierają się z milicją i oddziałami OMONu.

W Mińsku gumowe kule i armatki wodne

Protestujący w Mińsku zbierają się w centrum miasta. Dochodzi do starć z milicją i OMONem, który według informacji docierających ze stolicy wykorzystuje armatki wodne, gumowe kule, gaz łzawiący oraz granaty hukowo-błyskowe.

Starcie protestujących z OMONem

W Mińsku protestujących rozpoczęli budowę barykad. Niedawno padła informacja o szturmie oddziałów OMONu na umocnienia.

Sytuacja w regionach

W Żłobinie oraz w Lidzie OMON opuścił tarcze i zaprzestał walk z protestującymi. W Grodnie informują o przepełnieniu więzień i braku możliwości zatrzymywania aresztowanych.

W Brześciu milicja strzela w powietrze z broni nieznanego typu, przypominającej pistolety sygnałowe. Kolumna ludzi idzie przez miasto skandując „Odejdź”.

W Nowopołocku protestujący krzyczą „nas jest więcej”, a na ulicach zauważono ciężarówki zwożące bariery.

W Baranowiczach oddziały milicji wycofywały się pod naporem protestujących.

W niektórych mniejszych miastach ludzie donoszą o pustkach w centrach i braku jakichkolwiek sił porządkowych na ulicach.

Białorusini wychodzą na ulice

Mimo problemów z działaniem internetu w Białorusi ludzie wciąż wymieniają informacje za pośrednictwem social mediów i komunikatorów internetowych i wychodzą na protesty.

Według planu przekazanego przez blogera NEXTA w Mińsku o 22:00 Białorusini mieli zbierać się wokół obeliska Mińsk – Miasto Bohater. Protestujący mają pokazać swoją jedność, zająć centrum miasta i żądać organizacji nowych wyborów, bez uczestnictwa w nich Alaksandra Łukaszenki.

Mieszkańców regionów wezwano do protestów w centrach ich miast. Na kanale umieszczono również instrukcje dla protestujących z poradami jak chronić się przed gazem łzawiącym czy organizować „ściankę”, którą trudno przerwać i wyciągnąć z niej protestujących.

Cichanouska zwróciła się do milicji i wojska

Swiatłana Cichanouska za pośrednictwem portalu Tut.by zwróciła się do milicji i wojska, aby zaprzestali używania przemocy. Powiedziała też, że wierzy, że wszyscy Białorusini obudzą się jutro w nowym kraju.

Я хочу попросить милицию и войска помнить о том, что они часть народа. И попросить своих избирателей — предотвращайте провокации, не нужно давать повод к применению к вам насилия. Я знаю, что белорусы проснутся завтра уже в новой стране и надеюсь на то, что завтра будут только хорошие новости. Пожалуйста, остановите насилие. Прежде всего, офицеры, я знаю, что вы можете это сделать.

Swiatłana Cichanouska w odezwie do milicji i wojska

Wspólne oświadczenie Polski i Litwy

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda wydali wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi.

Jako sąsiedzi Białorusi apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa.

Wierzymy, że dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych. Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi.  

Jesteśmy przekonani, że bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi. Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną.​

Oświadczenie Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy

Z Białorusi w ograniczonym stopniu docierają zdjęcia i materiały wideo. Większość z nich udostępniają kanały NEXTA oraz Belamova. Wynika to ze znacznych problemów z dostępem do internetu.

Fot. Belteanews

One thought on “W Białorusi trwają protesty po ogłoszeniu wyników wyborów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Mińsk: służby nie zabiły Jewgienija Zaiczkina. Mężczyzna przeżył

pon Sie 10 , 2020
Masowe protesty ogarnęły centra wielu miast Białorusi. Szczególnie gorąca sytuacja miała miejsce w Mińsku, gdzie w wyniku skandalicznej akcji służb porządkowych miał zginął młody mężczyzna. Ważna aktualizacja! Jewgienij Zaiczkin żyje Jak informują zarówno niezależne media zachodnie, jak i media w Rosji, Jewgienij Zaiczkin przeżył. Fotograf, jak mówił w rozmowie z […]