W Białorusi trwają protesty po ogłoszeniu wyników wyborów.

1

W wielu miastach Białorusi, a przede wszystkim w Mińsku trwają protesty po ogłoszonych wynikach exit poll, które dają Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwo. Na ulicach Mińska tysiące protestujących ścierają się z milicją i oddziałami OMONu.

W Mińsku gumowe kule i armatki wodne

Protestujący w Mińsku zbierają się w centrum miasta. Dochodzi do starć z milicją i OMONem, który według informacji docierających ze stolicy wykorzystuje armatki wodne, gumowe kule, gaz łzawiący oraz granaty hukowo-błyskowe.

Starcie protestujących z OMONem

W Mińsku protestujących rozpoczęli budowę barykad. Niedawno padła informacja o szturmie oddziałów OMONu na umocnienia.

Sytuacja w regionach

W Żłobinie oraz w Lidzie OMON opuścił tarcze i zaprzestał walk z protestującymi. W Grodnie informują o przepełnieniu więzień i braku możliwości zatrzymywania aresztowanych.

W Brześciu milicja strzela w powietrze z broni nieznanego typu, przypominającej pistolety sygnałowe. Kolumna ludzi idzie przez miasto skandując „Odejdź”.

W Nowopołocku protestujący krzyczą „nas jest więcej”, a na ulicach zauważono ciężarówki zwożące bariery.

W Baranowiczach oddziały milicji wycofywały się pod naporem protestujących.

W niektórych mniejszych miastach ludzie donoszą o pustkach w centrach i braku jakichkolwiek sił porządkowych na ulicach.

Białorusini wychodzą na ulice

Mimo problemów z działaniem internetu w Białorusi ludzie wciąż wymieniają informacje za pośrednictwem social mediów i komunikatorów internetowych i wychodzą na protesty.

Według planu przekazanego przez blogera NEXTA w Mińsku o 22:00 Białorusini mieli zbierać się wokół obeliska Mińsk – Miasto Bohater. Protestujący mają pokazać swoją jedność, zająć centrum miasta i żądać organizacji nowych wyborów, bez uczestnictwa w nich Alaksandra Łukaszenki.

Mieszkańców regionów wezwano do protestów w centrach ich miast. Na kanale umieszczono również instrukcje dla protestujących z poradami jak chronić się przed gazem łzawiącym czy organizować „ściankę”, którą trudno przerwać i wyciągnąć z niej protestujących.

Cichanouska zwróciła się do milicji i wojska

Swiatłana Cichanouska za pośrednictwem portalu Tut.by zwróciła się do milicji i wojska, aby zaprzestali używania przemocy. Powiedziała też, że wierzy, że wszyscy Białorusini obudzą się jutro w nowym kraju.

Я хочу попросить милицию и войска помнить о том, что они часть народа. И попросить своих избирателей — предотвращайте провокации, не нужно давать повод к применению к вам насилия. Я знаю, что белорусы проснутся завтра уже в новой стране и надеюсь на то, что завтра будут только хорошие новости. Пожалуйста, остановите насилие. Прежде всего, офицеры, я знаю, что вы можете это сделать.

Swiatłana Cichanouska w odezwie do milicji i wojska

Wspólne oświadczenie Polski i Litwy

Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nauseda wydali wspólne oświadczenie w sprawie sytuacji na Białorusi.

Jako sąsiedzi Białorusi apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela, w tym praw mniejszości narodowych i wolności słowa.

Wierzymy, że dialog stanowi zawsze najlepszą metodę zapewnienia rozwoju społecznego oraz dyskusji na temat reform i działań politycznych. Traktujemy suwerenność i niezależność Białorusi z najwyższym poważaniem i mamy nadzieję, że zaistnieją warunki do pogłębienia współpracy ze społeczeństwem oraz instytucjami państwowymi Białorusi.  

Jesteśmy przekonani, że bliższa współpraca z Unią Europejską leży w interesie Białorusi. Chcemy, aby drzwi dla tej współpracy pozostały otwarte i pozostajemy w gotowości do dalszego wspierania Białorusi na drodze do pogłębiania relacji ze zjednoczoną europejską rodziną.​

Oświadczenie Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy

Z Białorusi w ograniczonym stopniu docierają zdjęcia i materiały wideo. Większość z nich udostępniają kanały NEXTA oraz Belamova. Wynika to ze znacznych problemów z dostępem do internetu.

Fot. Belteanews

One thought on “W Białorusi trwają protesty po ogłoszeniu wyników wyborów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Mińsk: służby nie zabiły Jewgienija Zaiczkina. Mężczyzna przeżył

pon. sie 10 , 2020
Masowe protesty ogarnęły centra wielu miast Białorusi. Szczególnie gorąca sytuacja miała miejsce w Mińsku, gdzie w wyniku skandalicznej akcji służb porządkowych miał zginął młody mężczyzna. Ważna aktualizacja! Jewgienij Zaiczkin żyje Jak informują zarówno niezależne media zachodnie, jak i media w Rosji, Jewgienij Zaiczkin przeżył. Fotograf, jak mówił w rozmowie z […]