Minister Obrony Białorusi Wiktar Chrenin zagroził protestującym wojskiem

1

Minister Obrony Republiki Białoruś Wiktar Chrenin na kanale ВоенТВ opublikował oświadczenie w związku z sytuacją w kraju. Zagroził protestującym akcją sił zbrojnych.

W swojej wypowiedzi Wiktar Chrenin nawiązał do historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Wówczas życie w Białorusi stracił jej co trzeci mieszkaniec, a kraj został praktycznie „starty z powierzchni ziemi” – według słów ministra. Powiedział, że celem upamiętniania tych ofiar, na terytorium Białorusi ustanowiono tysiące miejsc pamięci, które Białorusini uważają za święte.

Chrenin stwierdził m.in. że „wojsko nie może spokojnie patrzeć, jak pod flagami, pod którymi faszyści organizowali masowe mordy”, teraz organizowane są akcje protestu. Nawiązał w ten sposób do czasów kolaboranckiego rządu Radosława Ostrowskiego w Białorusi w czasie II wojny światowej. W tym czasie biało-czerwono-biała, historyczna flaga Białorusi została przywrócona jako oficjalny symbol państwowy.

Wiktar Chrenin swoje wystąpienie zakończył „kategorycznym ostrzeżeniem”. W przypadku naruszenia porządku, w „świętych miejscach”, demonstranci będą mieli do czynienia nie z milicją, a z armią.

W Białorusi w niedzielę 23 sierpnia ma odbywać się „Marsz Nowej Białorusi”. Zbierze się na Placu Niepodległości w Mińsku o godzinie 14:00 lokalnego czasu.

Źródło: ВоенТВ Беларуси

One thought on “Minister Obrony Białorusi Wiktar Chrenin zagroził protestującym wojskiem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łańcuch solidarności z Białorusią w Warszawie

nie Sie 23 , 2020
Na moście Śląsko-Dąbrowskim przedstawiciele białoruskiej opozycji zorganizowali dzisiaj Łańcuch Solidarności z Białorusią. W Mińsku i innych miastach trwał „Marsz Nowej Białorusi”. Na moście zebrało się około setki osób. Przyszli z biało-czerwono-białymi flagami i transparentami. Pomiędzy protestującymi jeździł rower, puszczając z głośników hasła i muzykę. Przejeżdżający przez most kierowcy pozdrawiali protestujących […]
Biało czerwono biała flaga na moście Śląsko Dąbrowskim w Warszawie