Łukaszenka zwycięża w wyborach. Białorusini wychodzą na ulice.

2

Według oficjalnego exit poll Alaksandr Łukaszenka zdobył 79,7% głosów. Swiatłana Cichanouska zajęła drugie miejsce, z poparciem 6,8%. Białorusini wychodzą na ulice, zarówno w Mińsku, jak i w regionach.

Według akceptowanego przez władze badania exit poll Alaksandr Łukaszenka zdobył 79,7% głosów w wyborach prezydenckich. Jego główna kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska zdobyła jedynie 6,8% głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 79,01% na godzinę 18:00.

Według informacji płynących z niezależnych kanałów w komunikatorze Telegram Białorusini przygotowują się do wyjścia na ulice, zarówno w Mińsku, jak i w innych miastach.

Niezależny blog NEXTA przekazał wezwanie pod hasłem „Nastał nasz czas” wzywając ludzi do zbierania się pod iglicą Mińsk – Miasto Bohater. O 22:00 czasu mińskiego ma rozpocząć się protest, w którym zebrani będą wzywali do zorganizowania nowych wyborów, bez uczestnictwa w nich Alaksandra Łukaszenki.

Wyniki według niezależnych exit poll

Według danych exit poll podawanych przez kanał Belarus Partizan o godzinie 15:00 wyniki były niemal odwrotne do tych oficjalnych. Alaksandr Łukaszenka zdobył według nich 16,3% poparcia, Swiatłana Cichanouska 69,7%, co zapewniłoby jej zwycięstwo w pierwszej turze. Według portalu przepytano 58 500 osób wychodzących z lokali wyborczych.

Widok kanału Telegram https://t.me/belaruspartisanby

Również według niezależnego exit poll przeprowadzonego podczas głosowania w Ambasadzie Białorusi w Moskwie zwycięstwo odniosła Swiatłana Cichanouska zdobywając 78,5%.

Białorusini wychodzą na ulice

Mimo problemów z działaniem internetu w Białorusi ludzie wciąż wymieniają informacje za pośrednictwem social mediów i komunikatorów internetowych i wychodzą na protesty.

Według planu przekazanego przez blogera NEXTA w Mińsku o 22:00 Białorusini mają zbierać się wokół obeliska Mińsk – Miasto Bohater. Protestujący mają pokazać swoją jedność, zająć centrum miasta i żądać organizacji nowych wyborów, bez uczestnictwa w nich Alaksandra Łukaszenki.

Mieszkańców regionów wzywa natomiast do protestów w centrach ich miast. Na kanale umieszczono również instrukcje dla protestujących z poradami jak chronić się przed gazem łzawiącym czy organizować „ściankę”, którą trudno przerwać i wyciągnąć z niej protestujących.

Fot. NEXTA https://t.me/nexta_tv

Z Białorusi nie docierają kolejne zdjęcia i materiały wideo. Według informacji Biełsatu w kraju ograniczono dostęp do internetu, a w jednej z mińskich dzielnic wyłączono światło.

Łukaszenka wyleciał do Turcji?

Według niepotwierdzonych informacji przez cały dzień wyborów przygotowywano do odlotu prezydencki samolot, który ma zmierzać w kierunku Turcji. Nie ma żadnego potwierdzenia tej informacji w oficjalnych źródłach, natomiast dla niektórych jest to mobilizacja do wyjścia na ulice.

Obserwatorzy z WNP: Nie było naruszeń

Jak informuje rosyjska agencja informacyjna TASS obserwatorzy wyborów z ramienia Zgromadzenia Międzyparlamentarnego WNP nie zarejestrowali naruszeń procesu wyborczego w Białorusi.

W tegorocznych wyborach nie uczestniczyli obserwatorzy z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jak informowała dyrektor ODIHR Ingibjörg Sólrún Gísladóttir nie otrzymali oni zaproszenia do przeprowadzenia obserwacji.

2 thoughts on “Łukaszenka zwycięża w wyborach. Białorusini wychodzą na ulice.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W Białorusi trwają protesty po ogłoszeniu wyników wyborów.

nie Sie 9 , 2020
W wielu miastach Białorusi, a przede wszystkim w Mińsku trwają protesty po ogłoszonych wynikach exit poll, które dają Alaksandrowi Łukaszence zwycięstwo. Na ulicach Mińska tysiące protestujących ścierają się z milicją i oddziałami OMONu. W Mińsku gumowe kule i armatki wodne Protestujący w Mińsku zbierają się w centrum miasta. Dochodzi do […]