Drugi dzień protestów w Białorusi. Pierwsza ofiara, wezwanie do strajku.

Z Białorusi napływają informacje z ostatniej nocy, głównie za pośrednictwem kanałów w Telegramie. Kolejną noc internet na Białorusi był blokowany.

Strajk generalny

Rano pojawiło się wezwanie do nowej formy protestu – organizacji strajku na terenie całego kraju. Jak czytamy w wezwaniu, jest to legalny i bezpieczny sposób protestu.

Czytamy też: „Łukaszenka ukradł nasze głosy i ogłosił się zwycięzcą wyborów, napluł na opinię narodu. Pokojowe protesty niezadowolonych Białorusinów próbowali stłumić przedstawiciele organów siłowych i wojsko. Oni kopali kobiety na oczach dzieci i strzelali ludziom w plecy. Zginęły już dwie osoby. Żadnych zmian politycznych w najbliższym czasie się nie planuje.

Zmęczyliśmy się już znoszeniem tego i ogłaszamy ogólnokrajowy strajk – formę protestu zagwarantowaną w konstytucji. Za nią nas nie aresztują, a zwolnić wszystkich nie mogą”.

Ulotka z wezwaniem do strajku, fot. NEXTA https://t.me/nexta_live

Protestujący ogłosili swoje żądania w trzech punktach:

  1. Uznanie Swiatłany Cichanouskiej nowym prezydentem Republiki Białoruś;
  2. Uwolnienie wszystkich więźniów politycznych;
  3. Organizacji nowych, uczciwych wyborów.

Takie ulotki mają być rozwieszane na terenie całego kraju.

Protesty w Białorusi – podsumowanie poniedziałkowej nocy

Według informacji spływających z Białorusi, protestujący wczoraj również wychodzili na ulice w Mińsku i miastach regionalnych.

Na ulicach pojawiło się obok OMONu i milicji również wojsko. Padła informacja o użyciu broni z ostrą amunicją. Postrzelona miała zostać dziennikarka portalu Nasza Niva.

Protestujący w Mińsku gromadzili się wzdłuż stacji metra i próbowali dostać się do centrum miasta. Tam powstawały barykady. Nie udało się ich jednak utrzymać.

Według kanału Lentacz, protesty w poniedziałkową noc miały być większe niż w noc zaraz po wyborach.

Swiatłana Cichanouska jest na Litwie

Wczoraj wieczorem, podczas wiecu poparcia dla Białorusinów pod pomnikiem Kopernika padło hasło o zatrzymaniu Swiatłany Cichanouskiej w CKW, gdzie pojechała złożyć skargę na przeprowadzenie wyborów.

Według późniejszych informacji Cichanouska rozmawiała w CKW z jej przedstawicielami, po czym wyszła z budynku i pojechała w nieznanym kierunku.

Dzisiaj rano portal Meduza poinformował, że polityk znajduje się na terytorium Litwy.

Fot. Maja Kraina Belarus https://t.me/mkbelarus

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Wojna wieców, Grodno zezwala na protesty i początek prac Rady Koordynacyjnej

śr Sie 19 , 2020
Trwają kolejne dni protestów w Białorusi oraz wiece poparcia obydwu stron politycznego sporu. W Grodnie władze zezwoliły na organizację protestów i wypuściły z więzień aresztowanych. Rada Koordynacyjna opozycji ma dzisiaj rozpocząć prace. W niedzielę w stołecznym Mińsku odbyły się wiece poparcia dla prezydenta Alaksandra Łukaszenki i dla opozycji. Ten drugi, […]