Wiktar Babaryka opublikował deklarację o uczciwych wyborach

Jeden z opozycyjnych kandydatów na prezydenta Białorusi Wiktar Babaryka opublikował na swojej stronie deklarację o uczciwych wyborach. Zaapelował do wszystkich kandydatów, aby publicznie wyrazili solidarność z zawartymi w niej tezami.

Deklarację można znaleźć na stronie polityka.

Treść deklaracji poniżej (tłumaczenie własne Redakcji):

Jestem obywatelem Białorusi i mam prawo wybierać oraz być wybranym według Konstytucji i według sumienia.

Stwierdzać, że na kogoś zagłosuję lub nie zagłosuję mam prawo wyłącznie ja. Nie chcę, aby w związku z moim możliwym wyborem składano oświadczenia dyskryminujące innych ze względu na płeć, narodowość lub zawód.

Chcę i mam prawo do uczciwych wyborów, wolnych od niepokojów i prowokacji.

Mogę i powinienem zrobić wszystko, aby zapewnić sobie prawo do wyboru. Nie chcę być zmuszany do głosowania lub podpisywania się dla kogoś. Nie chcę słyszeć obelg ani gróźb w stosunku do kandydatów na prezydenta i nie chcę widzieć realizacji tych gróźb, zwłaszcza z pomocą organów ścigania. Nie chcę słyszeć nieuzasadnionych oskarżeń o przestępstwa lub wykroczenia wobec kandydatów: jeśli są prawdziwe, chcę, aby wszystkie znane fakty o naruszeniach prawach bezzwłocznie zostały przekazane organom ścigania w celu wszczęcia postępowania karnego lub odmowy rejestracji kandydata na prezydenta.

Wiem, że moim obowiązkiem wobec społeczeństwa jest zgłaszanie naruszeń prawa do uczciwych wyborów.

Rozumiem swoją odpowiedzialność i nie dopuszczę do nieuczciwych wyborów i bezprawnych zachowań ani w stosunku do mnie, ani w stosunku do moich przyjaciół, rodziny i znajomych.

Wiem, że obowiązkiem społeczeństwa i moim osobistym obowiązkiem jest wspierać każdego porządnego obywatela, który powiedział prawdę i spotkał się z prześladowaniem.

Każdy ma prawo do bezpieczeństwa i nie powinien niepokoić się o życie swoje i swoich bliskich realizując swoje prawa wyborcze.

Babaryka apeluje o zgłaszanie naruszeń

Kandydat zaapelował również do zgłaszania wszelkich naruszeń prawa wyborczego. W szczególności przypadków zmuszania do oddania głosu na konkretnego kandydata lub próby przekupstwa.

Wiktar Babaryka jest byłym dyrektorem Biełgazprombanku i analitykiem gospodarczym. 12 maja na swojej stronie na Facebooku zapowiedział uczestnictwo w wyścigu o fotel prezydenta Białorusi.

Wybory prezydenckie na Białorusi mają odbyć się 9 sierpnia. 29 maja doszło do zatrzymania jednego z liderów opozycji Siarhieja Cihanouskiego podczas pikiety w Grodnie.

Fotografia: Facebook

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Polska firma zbuduje w Mińsku kompleks handlowy. Wartość kontraktu to 49 mln EUR

wt. cze 2 , 2020
Polska firma Trasko Inwest, przy wsparciu BGK i Pekao S.A. wybuduje w stolicy Białorusi wielofunkcyjny kompleks handlowy. Transakcję ubezpiecza KUKE S.A., a sam projekt stanowi część programu rządowego „Finansowe Wspieranie Eksportu”. Spółka Trasko Inwest w ramach kontraktu ma zaprojektować i wybudować kompleks, który stanie w Mińsku. Po stronie białoruskiej kredytobiorcą […]