Wszyscy miłośnicy gier studia Wargaming, a także ci, którzy w WOTa grają ze względu na zainteresowanie tematyką wojsk pancernych, powinni zapisać sobie w kalendarzu datę 15 września. To właśnie wtedy w białoruskiej stolicy — Mińsku rozpocznie się Wargaming Fest 2019. Wielka impreza rodzinna, połączona z rozgrywkami e-sportowymi w tytuły producenta. Aby rozegrać pojedynki z odpowiednim rozmachem i dać szansę zmierzyć się graczom z Europy i świata organizatorzy planują rozstawić ponad 200 komputerów pod gołym niebem w mińskim Parku Zwycięstwa.
Chętnych do rozgrywek nie powinno zabraknąć, gdyż organizatorzy przewidują przyjazd ponad 200 000 miłośników gier z całego świata. Ci, którzy w WOTa grają okazjonalnie również znajdą w Mińsku coś dla siebie. Cosplayerzy, firmowe gadżety czy oglądanie prawdziwego sprzętu wojskowego, to wystarczający argument, aby 15 września pojawić się w Mińśku. Wystarczy spojrzeć na filmową zapowiedź imprezy.
Festiwal nie mógłby się obyć bez oprawy muzycznej i trzeba przyznać, że organizatorzy zadbali również o nią. Na scenie największą gwiazdą niewątpliwie będzie legendarny zespół The Offspring, ale oprócz amerykanów nie zabraknie lokalnych brzmień. Miłośnicy rosyjskiej muzyki z pewnością rozpoznają zespół Zveri. Dla uczestników zagra również folk-rockowy ukraiński zespół Vopli Vidoplyasova oraz białoruska, pop-rockowa formacja Krambambulya.
Wejście na festiwal jest darmowe. Dla największych miłośników “Czołgów” przygotowano również pakiet premium oferujący wejście do strefy VIP, wybór gadżetów, a także medal, skórki do gry i wiele innych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie “Dnia Czołgisty”.
Białoruski Wiedźmin
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ojczyzną niezwykle popularnych “Czołgów”, czyli gry World of Tanks, a także bardzo dobrze przyjętych World of Warplanes i World of Warships jest Białoruś. To właśnie zespół białoruskich developerów stworzył grę, której oddają się miliony graczy na całym świecie. Według danych firmy Wargaming do pierwszego kwartału 2019 roku w Polsce utworzono ponad 7 141 000 kont dla wszystkich tytułów w portfolio producenta. Oznacza to, że ponad 18% wszystkich Polaków miało styczność z białoruskimi grami. W skali białoruskiego gamingu jest to ogromny sukces, a dla samych Białorusinów powód do dumy porównywalny z polską dumą z Wiedźmina od CD Projekt Red.
I chociaż w portfolio producenta można znaleźć inne gry, to w Polsce palmę pierwszeństwa pod względem popularności zdecydowanie dzierży World of Tanks. Ponad 3 600 000 kont założonych z naszego kraju czyni z niej prawdziwy fenomen wśród polskich graczy. Swoją popularność tytuł zawdzięcza kilku czynnikom, wśród których gracze wymieniają wysoką grywalność, krótkie mecze, które pozwalają spędzić przed ekranem 15 minut lub wiele godzin. Do tego warto dorzucić dobry fanservice i rozpoznawanie oczekiwań graczy.
Widać to szczególnie po graczach z Polski, którym w pewnym momencie dano możliwość wyruszenia w bój legendarnym czołgiem Rudy 102 (z autentycznym Szarikiem na pokładzie). Obecnie Polscy gracze mają do dyspozycji już całe drzewko polskich czołgów z pomocą, których mogą walczyć, zdobywać punkty, tiery i liczne osiągnięcia. Nawet jeżeli dzisiaj szał na WOTa trochę przygasł, to tytuł wciąż posiada on mocną pozycję na polskiej scenie gamingowej.
Białoruś bez wizy
Chociaż nigdzie się nie ruszała, to Białoruś jeszcze nigdy nie była tak blisko Polski jak obecnie. Dzięki zmianom w prawie wizowym Polacy (oraz inni obywatele UE) mogą odwiedzać naszego wschodniego sąsiada bez potrzeby uzyskiwania wizy. Można zrobić to na dwa sposoby albo skorzystać z przejść drogowych lub kolejowych i wjechać do białoruskich stref bezwizwowych wokół Grodna i Brześcia (a niedługo również wokół Lidy). Alternatywnie można polecieć samolotem do Mińska. Wlatując do białoruskiej stolicy z jednego z unijnych państw, otrzymujemy możliwość podróżowania po całej Białorusi przez 30 dni!
Wybierając się na Wargaming Fest, będziemy korzystać raczej z tej drugiej opcji. Chętni dołączą do grona ponad 240 000 Polaków, którzy od momentu wprowadzenia bezwizowych wjazdów na Białoruś zdecydowali się skorzystać z tych rozwiązań. Miłośnicy podróży lądem (szczególnie polecamy białoruskie pociągi) mogą zdecydować się na podróż tradycyjnie, uzyskując wcześniej wizy. Informacje na temat jej uzyskiwania można łatwo znaleźć na stronie ambasady.