Ukraina rezygnuje z zakupu energii z Ostrowca. Białoruś komentuje

Białoruska elektrownia atomowa najpewniej straci kolejnego klienta na swoją energię. Ukraina ma zrezygnować z zakupów u północnego sąsiada.

Taką informację przekazała premier Litwy Ingrida Šimonytė po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Denisem Szmygalem. Litwini dobrze przyjęli decyzję Kijowa o rezygnacji z zakupu energii od „niebezpiecznych dostawców”, jak również starania Ukrainy o dołączenie do europejskiego rynku energii.

Działanie Kijowa nie powinno być zaskoczeniem. Elektrownia atomowa budowana niedaleko Ostrowca znajduje się około 40 kilometrów od Wilna i od samego początku wywołuje protesty strony litewskiej. Ukraina solidaryzowała się w tej sprawie z Litwinami.

Białoruś komentuje — strata będzie niewielka

Do decyzji strony ukraińskiej odniosło się ministerstwo energetyki Białorusi. W rozmowie z dziennikarzami portalu Белорусы и рынок zapewniono, że postanowienie Kijowa nie wpłynie na pracę systemu energetycznego Białorusi:

Wielkości dostaw energii elektrycznej z Białorusi na Ukrainę w minionym i bieżącym roku były niewielkie. Jednak w okresie jesienno-zimowym białoruska energia elektryczna, która została dostarczona na zlecenie strony ukraińskiej, została wykorzystana do zapewnienia stabilnej pracy ukraińskiego systemu energetycznego w trudnych okresach niesprzyjających warunków pogodowych.

Służba prasowa ministerstwa energetyki Białorusi

Zdaniem ministerstwa rezygnacja z zakupu energii z białoruskiej elektrowni atomowej stworzy ryzyka przede wszystkim dla ukraińskich konsumentów.

Źródło: Belmarket.by

Fot. Renessaince, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że szczepionka Pfizer stała się dostępna dla wszystkich Ukraińców. W Kijowie sytuacja jest jednak inna

pon. lipiec 12 , 2021
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że amerykańska szczepionka na koronawirusa firmy Pfizer i BioNTech jest już dostępna dla każdego Ukraińca w ośrodkach masowych szczepień. Jednak Kijów ostrzega, że ​​nie ma na to wystarczającej ilości leków. Agencja zapewniła, że ​​szczepionka „będzie dostępna dla każdego, z pierwszeństwem dla osób starszych i osób z chorobami […]