UE potępiła represje reżimu Łukaszenki wobec dziennikarzy i mediów

Według Petera Stano, rzecznika służby polityki zagranicznej UE, Unia Europejska potępia prześladowania dziennikarzy i obrońców praw człowieka na Białorusi.

Unia Europejska wezwała władze białoruskie do zaprzestania nękania mediów po nowym ataku na szereg niezależnych białoruskich publikacji.

W szczególności po tym, jak 27 sierpnia reżim Aleksandra Łukaszenki nakazał zamknięcie Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, największej niezależnej organizacji dziennikarskiej w kraju.

„Władze nasilają zastraszanie i ataki na działaczy społeczeństwa obywatelskiego, obrońców praw człowieka i dziennikarzy, całkowicie naruszając ich podstawowe wolności, prawa człowieka i praworządność” – powiedział Peter Stano.

Oprócz tego na swoim Twitterze Stano dodał: „Represje wobec Naszej Niwy i innych mediów i dziennikarzy na Białorusi pokazują ciągłe prześladowanie przez reżim niezależnych głosów i całkowite lekceważenie nie tylko wolności słowa, ale także jego własnych zobowiązań w ramach ONZ i OBWE. To jest niedopuszczalne i musi się skończyć”.

 UE ciągle monitoruje sytuację w zakresie praw człowieka na Białorusi i nałożyła już sankcje na 84 osoby i 7 organizacji, które uważa się za odpowiedzialne za represje i zastraszanie pokojowych demonstrantów, opozycji i dziennikarzy, a także za naruszenia na wyborach prezydenckich. „Nałożenie dalszych sankcji leży w rękach Rady UE, która je jednogłośnie zatwierdza” – informuje Stano.

„Tylko demokracja, rządy prawa, wolne i uczciwe wybory, uwzględniające demokratyczną wolę Białorusinów, są jedyną drogą naprzód i gwarancją długoterminowej stabilności i suwerenności Białorusi” – powiedziała Unia Europejska.

Źródło: УП

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Łukaszenko znowu spotka się z Putinem

wt. sie 31 , 2021
Prezydent Białorusi leci do Moskwy. Putin i Łukaszenka spotykają się we wrześniu, by podpisać dekret o integracji Białorusi z Rosją. Rozmowy Putina z Łukaszenką odbędą się 9 września w Moskwie. Rankiem 30 sierpnia Putin zadzwonił do Łukaszenki i złożył mu urodzinowe życzenia. Prezydenci poruszyli szereg kwestii współpracy dwustronnej i przyszłych […]