Trwa pierwsza wizyta Wiktora Orbana na Białorusi

Premier Węgier Wiktor Orban bierze udział w swojej pierwszej wizycie na Białorusi. W Pałacu Niepodległości powitał go prezydent Alaksandr Łukaszenka – donosi agencja prasowa Belta.

Wiktor Orban na powitanie stwierdził, że jest zaszczycony, mogąc być pierwszym premierem w historii Węgier, który odwiedził Białoruś. Premier Węgier wyraził nadzieję, że jego wizyta pogłębi współpracę między Białorusią i Węgrami. Ma temu sprzyjać brak większych problemów w relacjach między krajami.

Jak stwierdził Orban: „Nie przypominam sobie, aby Białoruś kiedykolwiek okazała Węgrom brak szacunku. Z drugiej strony Węgry zawsze uznawały Białoruś. Generalnie wszystko jest dobrze”.

Alaksandr Łukaszenka stwierdził z kolei, że dobrze zna swojego węgierskiego kolegę, chociaż zaocznie, gdyż wielokrotnie widywał się z nim na konferencjach międzynarodowych. Podkreślił równie, że Białorusini doskonale znają Węgry jeszcze z czasów ścisłej współpracy w czasach ZSRR.

Cel: biznes i Partnerstwo Wschodnie

Celem wizyty ma być przedyskutowanie możliwości rozwoju handlu i relacji gospodarczych. Liderzy obu krajów mają też przedyskutować współpracę Unii Europejskiej i Białorusi w ramach programu Partnerstwa Wschodniego.

Łukaszenka stwierdził, że obecna współpraca gospodarcza i wymiana handlowa na poziomie 255 mln USD nie odpowiada potencjałowi obydwu państw. W opinii białoruskiego przywódcy, Węgry i Białoruś mają potencjał do rozwoju nie tylko wymiany handlowej między sobą, ale również „między dwoma potężnymi organizacjami ekonomicznymi, z jednej strony z Unią Europejską, a z drugiej strony z Eurazjatycką Unią Gospodarczą”.

Źródło: Belta

Zdjęcie: Flickr /  Európa Pont

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Protesty pod Radą Najwyższą. Gołos żąda dymisji Arsena Awakowa

pt. czerwiec 5 , 2020
Pod budynkiem Rady Najwyższej Ukrainy trwa protest. Jego uczestnicy domagają się dymisji ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa w związku z gwałtem w Kaharłyku. Jak donosi portal Ukraińska Prawda, pod budynkiem Rady Najwyższej protestuje kilkadziesiąt osób. Trzymają w rękach transparenty z napisami „Nie państwu policyjnemu”. Na miejscu znajdują się też namioty […]