Syn Łukaszenki objęty sankcjami. Kolejny pakiet ze strony UE

3

Rada Unii Europejskiej zdecydowała dzisiaj o objęciu 78 obywateli Białorusi oraz 8 białoruskich podmiotów sankcjami.

Nowe unijne sankcje objęły między innymi syna Alaksandra Łukaszenki Dmitrija, żonę drugiego syna Łukaszenki Wiktara Liliję Łukaszenkę, a także rosyjskiego biznesmena Michaiła Gutserierwa, właściciela grupy SAFMAR.

Decyzja Rady związana jest z eskalacją naruszeń praw człowieka i brutalnymi represjami wobec społeczeństwa obywatelskiego, opozycji demokratycznej oraz dziennikarzy – czytamy w oświadczeniu Rady Europejskiej. Ponadto siedem osób oraz jeden podmiot zostały objęte sankcjami w związku z przymusowym i bezprawnym lądowaniem samolotu Ryanair w Mińsku. W jej wyniku zatrzymany został dziennikarz Raman Protasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapiega.

Czytaj również: Białorusini porwali samolot Ryanair. Celem zatrzymanie opozycjonisty

Sankcje zdaniem ich twórców mają wysłać „mocny sygnał wobec osób wspierających reżim, że ich wsparcie dla Alaksandra Łukaszenki będzie wiązało się ze znaczącymi kosztami”. Celem sankcji ma być również wywarcie presji na politycznych przywódców Białorusi i zainicjowanie szczerego i otwartego dialogu narodowego oraz powstrzymanie dalszych represji

Obecnie unijnymi sankcjami objętych jest już 166 obywateli Białorusi i 15 podmiotów. Sankcje wobec nich polegają na zamrożeniu aktywów, a unijni obywatele i firmy mają zakaz udostępniania funduszy podmiotom z listy sankcyjnej. Ponadto osoby fizyczne podlegają zakazowi podróżowania lub tranzytu przez terytoria UE.

Źródło: Council of the European Union

Fot.  European Union

3 thoughts on “Syn Łukaszenki objęty sankcjami. Kolejny pakiet ze strony UE

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

USA nałoży kolejne sankcje na Rosję mimo rozmowy Bidena z Putinem

pon. cze 21 , 2021
W niedzielę (20 czerwca) doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział w rozmowie z CNN, że Stany Zjednoczone nałożą kolejne sankcje na Rosję ws. otrucia Aleksieja Nawalnego i za budowę gazociągu Nord Stream 2. USA od jakiegoś czasu zapowiadały nałożenie nowych sankcji na Rosję, ale w czasie rozmów […]
%d bloggers like this: