Swiatłana Cichanouska spotkała się z prezydentem USA Joe Bidenem

2
Spotkanie Cichanouska Biden w Białym Domie

Cichanouska na spotkaniu z dziennikarzami powiedziała, czego dotyczyło spotkanie z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem.

Cichanouska powiedziała, że jako polityk cieszy się ze spotkania z Bidenem. Prezydent USA miał powiedzieć, że na świecie trwa wojna między autokratyzmem i demokracją. Białorusinka powiedziała dziennikarzom, że Białoruś znajduje się na froncie tej wojny. Dlatego też poprosiła prezydenta Bidena o pomoc w „uczynieniu Białorusi udanym przykładem pozbawionego przemocy przejścia ku demokracji”.

Polityk miała przedstawić Bidenowi kilka postulatów i tez związanych z sytuacją Białorusi i białoruskiego protestu. Po pierwsze stwierdziła, że białoruska rewolucja nie jest związana z geopolityką. Jest demokratycznym wyborem Białorusinów, a moralnym długiem USA jest wspierać tę rewolucję.

Czytaj również: MSZ Rosji wyjaśnia, dlaczego Putin nie spotka się z Cichanouską

Podkreśliła również, że suwerenność Białorusi nie podlega ocenie ani próbom targów. Jakiekolwiek umowy, podpisane przez pozbawiony legitymizacji reżim są bezprawne.

Cichanouska wyraziła przekonanie, że rozwiązaniem białoruskiego kryzysu mogą być tylko nowe, wolne wybory pod kontrolą międzynarodową. Wszyscy więźniowie polityczni powinni zostać uwolnieniu bez jakichkolwiek dodatkowych warunków.

Białoruski kryzys powinien zostać włączony do agendy w ONZ i OBWE, a wszyscy winni powinni zostać postawieni przez międzynarodowymi trybunałami.

Cichanouska jako Białorusinka, matka i żona

Nieuznana prezydent Białorusi stwierdziła, że podczas spotkania mówiła nie tylko swoim głosem, ale również głosem 36 tysięcy Białorusinów, którzy przeszli przez aresztowania i przesłuchania. Przyznała, że jako Białorusinka jest dumna ze swojego narodu, który powstał przeciwko reżimowi i od ponad roku mu się sprzeciwia.

Prócz tego powiedziała dziennikarzom, że jako żona uwięzionego Siergieja Cichanouskiego „czuje ból, że on i tysiące innych nie mogą dzielić z nią tego momentu”. Wyraziła jednak przekonanie, że dowiedzą się o tym spotkaniu i będą dumni, że trwa walka w ich sprawie.

Źródło: Oficjalny kanał Swiatłany Cichanouskiej w Telegramie

Fot. Służba prasowa Białego Domu/ Telegram

2 thoughts on “Swiatłana Cichanouska spotkała się z prezydentem USA Joe Bidenem

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

20% więcej wszystkiego. Łukaszenka zatwierdził kolejną pięciolatkę

pt. lipiec 30 , 2021
Alaksandr Łukaszenka zatwierdził plan społeczno-gospodarczego rozwoju Białorusi do 2025 roku. Niedawno jego główne założenia zostały zatwierdzone przez Wszechbiałoruskie Zgromadzenie Narodowe. Zgodnie z programem gospodarka Białorusi musi przejść duże przeobrażenia w okresie od 2021 do 2025. PKB kraju w 2025 roku ma wzrosnąć o 20% w stosunku do roku 2020. Również […]
fabryka Białoruś MAZ gospodarka