Portal TUT.BY, największe, niezależne medium internetowe w Białorusi, jest niedostępny w kraju i za granicą. W mieszkaniach dziennikarzy odbywają się przeszukania. Część redakcji już została zatrzymana. Co wiadomo?
Od około godziny 11:30 nie działa strona portalu tut.by, największego niezależnego portalu w Białorusi. Domenę zablokowano na wniosek Ministerstwa Informacji i Prokuratury Generalnej. Spółce postawiono zarzut uchylania się od zapłaty podatków w wyjątkowo dużym rozmiarze. Według prokuratury spółka ТUT BY MEDIA wykorzystywała bezprawnie status rezydenta Parku Wysokich Technologii, co uprawniało ją do ulg podatkowych. Informacje te podał Kirił Wołoszyn, jeden ze współzałożycieli TUT.BY
Wiadomo, że aresztowanych zostało kilku dziennikarzy i pracowników spółki. Wśród nich znalazła się Maryna Zołotawa, redaktor naczelna portalu, jej zastępczyni Olga Łojko, Dasza Daniłowa, dyrektor Rocket Data. U programistów i menedżerów odbywają się przeszukania, w tym u Maksima Gajko i Witalija Kalinowskiego.
Pełna lista zatrzymanych na godzinę 17:36:
- Dyrektor Generalny Ludmiła Czekina
- Główna Księgowa Andżela Assad
- Zastępca księgowa Marija Novik
- Zastępca dyrektora Irina Rybalko
- Dyrektor HR Nadieżda Adamowicz
- Zastępca redaktora naczelnego Maksim Gajko
- dziennikarka Elena Tołkaczewa
- inżynier oprogramowania Witalij Kalinowski
- analityk biznesowy Wadim Trusow
- Kierownik Działu Marketingu Anna Zajac
- menedżer Andriej Awdiejew
- Zastępca redaktora naczelnego Olga Łojko
Julija Czerniawskaja, wdowa po Juriju Zisserze, założycielu portalu znajduje się w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Mińsku. Pojawiły się u niej problemy z sercem. Według słów męża Mariny Zołotawej nie dopuszczają do niej adwokata. Ma zostać przewieziona do aresztu na Okrestina.
Według informacji z oświadczenia redakcji przedstawiciele struktur siłowych przyszli z przeszukaniami do biur TUT.BY w Mińsku i w regionach, a także do biur firm hoster.by i av.by.
Wielokrotne naruszenia prawa i zabronione informacje
Prokuratura Generalna Białorusi w oficjalnym komentarzu na swoim kanale na Youtube “ujawniła fakty o wielokrotnym naruszeniu prawa w sferze zamieszczania zabronionych informacji na portalu TUT.BY”.
Zgodnie z artykułem 38 o środkach masowej informacji, w mediach internetowych zabrania się rozprzestrzeniania informacji w imieniu organizacji, które nie przeszły rejestracji państwowej w określony sposób, o ile taka rejestracja jest wymagana.
W szczególności sprawa dotyczy fundacji BYSOL, która nie jest zarejestrowana w Białorusi. W rezultacie Ministerstwo Informacji na podstawie zawiadomienia Prokuratury Generalnej podjęło decyzję o ograniczeniu dostępu do zasobu TUT.BY.
Oświadczenie prokuratury nie pokrywa się z pierwszymi informacjami o zatrzymaniach i przeszukaniach na podstawie rzekomych nadużyć podatkowych. Komitet Kontroli Państwowej poinformował, że w 2019 roku TUT BY MEDIA otrzymało status rezydenta Parku Wysokich Technologii. Według danych Departamentu Śledztw Finansowych firma “pozyskała wpływy z działalności niedozwolonej dla rezydentów PWT”.
To próba nacisku na politykę redakcji – oświadczenie TUT.BY
O godzinie 19.03 na kanale w Telegramie należącym do TUT.BY (działalność kanałów w social media grupy nie została zablokowana) pojawiło się oświadczenie ze strony redakcji. Całość w języku rosyjskim dostępna jest TUTAJ. Czytamy w nim, że redakcja uważa obecną sytuację za próbę nacisku na TUT.BY w całości i na jego politykę redakcyjną.
W oświadczeniu czytamy, że “TUT.BY zostało rezydentem PWT w październiku 2019 roku, a decyzja o wstąpieniu do Parku była racjonalną. Działalność firmy odpowiadała wymogom Dekretu o PWT 2.0, a warunki parku wyraźnie dawały możliwość firmie rozwijać się szybciej i więcej reinwestować w rozwój. Mówiąc językiem firmowym, TUT.BY nie tylko tworzy newsy, ale również świadczy usługi reklamowe w Internecie z wykorzystaniem oprogramowania firmy, m.in. na platformach mobilnych”.
Oprócz tego TUT.BY zajmuje się tworzeniem oprogramowania do świadczenia usług reklamowych w internecie. Wsparcie finansowe w PWT otrzymują obiecujące startupy, które podobnie jak TUT.BY tworzą oprogramowanie. W oświadczeniu czytamy, że przedstawicielom TUT.BY pozostaje jedynie zgadywać, jakie inne rodzaje działań ma na myśli władza.
Spółka została z dniem dzisiejszym usunięta z PWT bez żadnego postępowania i bez oficjalnego orzeczenia sądu o naruszeniu “czegokolwiek”. Jak czytamy w oświadczeniu to co będzie się działo dalej z portalem stanie się jasne, gdy redakcja otrzyma więcej informacji i gdy znajdzie wszystkich zatrzymanych i zaginionych. Obecnie spółka skupia się na organizowaniu pomocy prawnej dla zatrzymanych współpracowników.
2 comments