Sprawa Biełgazprombanku – zeznania przeciw Babaryce i „dowody na udział obcych państw”

W tzw. sprawie Biełgazprombanku, którym do niedawna kierował opozycyjny kandydat na prezydenta Wiktar Babaryka, doszło do zatrzymania 15 osób. Pojawiły się też informacje o „ingerencji obcego państwa w sprawy wewnętrzne Białorusi”.

Natalia Ejsmont, rzeczniczka prezydenta Białorusi w wywiadzie dla rosyjskiego portalu RBK powiedziała, że zatrzymani zaczęli składać zeznania obciążające Wiktara Babarykę. Zapytana o szansę na zatrzymanie Babaryki powiedziała, że obecnemu prezydentowi zatrzymania opozycyjnych kandydatów mogą wręcz zaszkodzić, ale „prawo jest prawem”.

Alaksandr Łukaszenka podczas swojej wizyty w Połocku przekonywał, że sprawę Biełgazprombanku przekaże w ręce Interpolu. Zaprosi obserwatorów z USA i Unii Europejskiej, aby sami zbadali naruszenia, do których miało dochodzić w kierowanym do niedawna przez Babarykę banku. Komitet Kontroli Państwowej (KGK) postawiło zatrzymanym pracownikom zarzuty prania brudnych pieniędzy.

Babaryka na zorganizowanej w zeszłym tygodniu konferencji prasowej stwierdził, że sprawa Biełgazprombanku nosi znamiona „zamówienia politycznego”. Obecnie w banku została wprowadzona tymczasowa administracja, na czele której stanęła Nadjeżda Jermakowa.

Źródło: Interfax.by / RBC.ru

Fot. Facebook/Biełgazprombank

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Cichanouska zebrała 100 tysięcy podpisów

wt Cze 16 , 2020
Opozycyjna kandydatka na prezydenta Białorusi, żona Siarhieja Cichanouskiego zebrała 100 000 podpisów wymaganych białoruskim prawem do zarejestrowania się jako oficjalny kandydat. Kandydatka poinformowała o tym portal Tut.by. Obecnie prawo wymaga, aby odpowiednie części podpisanych list złożyć w komisjach wyborczych w różnych miastach Białorusi. Dopiero wówczas kandydatura Cichanouskiej będzie mogła zostać […]
Swietłana Cichanouska zdobyła 100 000 podpisów pod swoją kandydaturą