Scenariusz wenezuelski dla Białorusi?

Rosyjska Akademia Nauk przewiduje, że Białoruś może pójść śladem Wenezueli. To zdaniem rosyjskich uczonych najbardziej prawdopodobny scenariusz na 2021 rok.

RAN wydała swoją coroczną prognozę „Rosja i Świat, gospodarka i polityka zagraniczna„. W dokumencie dużo uwagi poświęca się sytuacji w Białorusi, która dla Rosji ma kluczowe znaczenie. Zdaniem analityków Mińsk pójdzie śladem Caracas, gdzie państwa zachodnie wsparły demokratyczną opozycję, a Rosja celem utrzymania swoich wpływów poparła słabnącego prezydenta Nicolasa Maduro.

Koniec białoruskiej rewolucji?

Analitycy RAN uznali, że białoruska rewolucja dobiegła zasadniczo końca, a Alaksandrowi Łukaszence udało się utrzymać władzę. Jak można przeczytać w analizie „Zagrożenie przejęcia władzy przez prozachodnią opozycję w rezultacie krachu reżimu Alaksandra Łukaszenki zostało powstrzymane”. Prezydent ma to zawdzięczać rosyjskim zasobom, tak ekonomicznym, jak i politycznym, a także wysokiej konsolidacji elit rządowych oraz sił porządkowych, które stanęły po jego stronie.

Łukaszenka opłacił to jednak znaczącym spadkiem swojej legitymizacji, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wsparcie ze strony rosyjskiej również nie pozostaje bezwarunkowe. Naukowcy RAN przypominają, że Łukaszenka jest zobowiązany do wypełnienia porozumień z Soczi, które zawarł z Władimirem Putinem, a w szczególności do przeprowadzenia reformy konstytucyjnej. Pozostają jednak sceptyczni wobec szybkości tego procesu, podkreślając, że Alaksandr Łukaszenka będzie niechętny do ograniczenia swojej pozycji.

Wenezuelizacja Białorusi

Wszystko to prowadzi do sytuacji, w której w Białorusi postępować będzie „wenezuelizacja”. Scenariusz ten zakłada, że państwa zachodnie, czyli Unia Europejska oraz USA poprą demokratyczną opozycję (w szczególności Radę Koordynacyjną i Swiatłanę Cichanouską), a Rosja będzie zmuszona przez to do dalszego wspierania słabnącego Alaksandra Łukaszenki.

Taki scenariusz ma prowadzić do zaostrzania się konfliktu między Rosją i Zachodem wokół Białorusi, a także wzmacniania prozachodnich sentymentów u części społeczeństwa białoruskiego.

Zdaniem Rosjan jedynym sposobem, aby ograniczyć negatywny wpływ takiego scenariusza na białoruskie społeczeństwo i elity jest ostre kontrolowanie przez Kreml wypełniania przez Łukaszenkę postanowień z Soczi.

Źródło: IMEMO RAN

Fot. Okras, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ponad 100 akcji poparcia w Dniu Solidarności z Białorusią

pon. lt. 8 , 2021
Sztab Swiatłany Cichanouskiej poinformował o 116 akcjach solidarności z Białorusią organizowanych poza granicami kraju 7 lutego. Wśród wymienianych akcji znalazły się zarówno oficjalne wystąpienia zagranicznych polityków, jak i akcje organizowane przez białoruską diasporę i solidaryzujące z nią społeczeństwa. Akcje solidarności odbyły się m.in. w Polsce, Litwie, Francji, Niemczech, Izrealu, USA […]