Rosja wystawiła list gończy za Swiatłaną Cichanouską

1

Na stronie rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Swiatłana Cichanouska figuruje jako osoba poszukiwana. Grozi jej od 3 do 5 lat ograniczenia wolności.

Informację podał rosyjski portal RIA Novosti.

Cichanouska jest poszukiwana w związku z wystawieniem za nią listu gończego przez Białoruś. Mińsk postawił byłej kandydatce na prezydenta zarzut na podstawie art. 361 – Wzywanie do działań mających na celu czynienie szkody bezpieczeństwu narodowemu Republiki Białoruś. (Призывы к действиям, направленным на причинение вреда национальной безопасности Республики Беларусь – brzmienie oryginalne red.)

Informacja na stronie ministerstwa nie podaje dokładnie w oparciu o który ustęp artykułu oskarżana jest Cichanouska. Ustęp pierwszy przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności za publiczne wezwania do przejęcia władzy państwowej, siłowej zmiany ustroju konstytucyjnego Białorusi lub innych działań mających szkodzić bezpieczeństwu narodowemu kraju.

Część druga przewiduje karę za wzywanie państw trzecich lub zagranicznych i międzynarodowych organizacji do prowadzenia działań ukierunkowanych na szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Białorusi i przewiduje analogiczną sankcję 3 lat pozbawienia wolności.

W części trzeciej artykułu przewiduje się karę od 2 do 5 lat więzienia za prowadzenie wymienionych w artykule działań za pośrednictwem mediów lub internetu.

Cichanouska wczoraj przebywała z wizytą w Niemczech, gdzie spotkała się m.in. z kanclerz Angelą Merkel. Niemal od początku protestu przebywa poza granicami Białorusi. Wczoraj w rozmowie z niemieckimi mediami Cichanouska zapowiedziała, że chciałaby spotkać się z Władimirem Putinem i zapytać go, dlaczego wspiera Alaksandra Łukaszenkę.

Fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

One thought on “Rosja wystawiła list gończy za Swiatłaną Cichanouską

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Integracja euroazjatycka w cieniu wojny. Spotkanie premierów EUAG w Armenii.

śr. paź 14 , 2020
Aktualny konflikt ormiańsko-azerbejdżański w Górskim Karabachu przyćmił wszystkie inne wydarzenia na Kaukazie Południowym. Można sądzić, że wojna i gwałtowna epidemia Covid-19 (745 nowych zakażonych w dniu 12.10) wstrzymała wszystkie procesy w Armenii. Nic bardziej błędnego. W ostatnich dniach doszło w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG), w skład której wchodzą Rosja, […]