Protest w obronie Łukaszenki w Warszawie. „Białorusini nie dajcie się zniewolić”

W niedzielę pod Sejmem RP odbył się protest organizacji Bractwo Słowian, która domagała się od polskich władz zaprzestania wspierania białoruskiej opozycji.

Protestujący sprzeciwiali się ingerencji strony polskiej i szeroko rozumianego Zachodu, w szczególności USA w sprawy białoruskie. „Nie niszczeniu Białorusi, nie ingerencji Polski” – mówił podczas wiecu Roland Dubowski z ramienia Bractwa Słowian.

Roland Dubowski Bractwo Słowian
Roland Dubowski, oficjalny organizator manifestacji przeciwko ingerencji Polski w wewnętrzną sytuację w Białorusi.

Wątki białoruskie przeplatały się w wypowiedziach uczestników protestu z wątkami polskimi. Utyskiwano na kapitalizm, „demokrację w modelu amerykańskim” i utratę przez Polskę przemysłu na rzecz zachodniego kapitału.

Protestujący stwierdzali, że władza polska nie ma prawa pouczać Białorusi w kwestii demokracji, gdyż sama nie jest w pełni demokratyczna. Padło stwierdzenie, że demokracja na Białorusi nie jest gorsza od demokracji polskiej.

Uczestnicy protestu zapewniali, że należy chronić Białoruś taką jaka ona jest, gdyż jest to jedyne państwo na świecie, gdzie Polacy nie są obywatelami drugiej kategorii, a ramię w ramię z braćmi Białorusinami rządzą krajem i są u siebie.

Manifestacja zebrała 15 osób, a wszystkie wystąpienia były transmitowane w internecie. Po zakończonej demonstracji organizator podziękował ochraniającej ją policji.

W swoich niedawnych wystąpieniach Alaksandr Łukaszenka oskarżył Polskę o chęć odebrania Białorusi Grodna i obwodu grodzieńskiego. Po tym stwierdzeniu ambasador Białorusi w Polsce został wezwany do MSZ, podobnie jak jego polski odpowiednik w Mińsku do siedziby białoruskiego MSZ.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Armenia planuje zakupić od Rosji kolejne samoloty wielozadaniowe Su-30SM

wt Wrz 1 , 2020
Minister Obrony Armenii Dawid Tonoyan poinformował, że Armenia prowadzi rozmowy o zakupie od Rosji kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Su-30SM. Armeńskie siły zbrojne dysponują obecnie czterema samolotami wymienionego typu. Wyprodukowane zostały w Irkuckim Zakładzie Lotniczym i dostarczone już w barwach Armenii w grudniu 2019 r. i na początku 2020 r. […]