Ponad 100 akcji poparcia w Dniu Solidarności z Białorusią

Sztab Swiatłany Cichanouskiej poinformował o 116 akcjach solidarności z Białorusią organizowanych poza granicami kraju 7 lutego.

Wśród wymienianych akcji znalazły się zarówno oficjalne wystąpienia zagranicznych polityków, jak i akcje organizowane przez białoruską diasporę i solidaryzujące z nią społeczeństwa.

Akcje solidarności odbyły się m.in. w Polsce, Litwie, Francji, Niemczech, Izrealu, USA i na Tajwanie.

„Białoruska diaspora różnych krajów, głowy państw, ministrowie i prezydenci miast, partie i organizacje wsparły Białorusinów w naszej walce o wolność. Ponad 10 tysięcy ludzi oznaczyło się na mapie solidarności z Białorusią. Dzisiaj zobaczyliśmy nasze symbole narodowe na budynkach i mostach, w niebie i na ziemi. To piękno, na które zasłużyliśmy swoją nieugiętą wolą. Przyjdzie dzień, kiedy te ognie zapalą się nad Białorusią. I potem zaczniemy budować nowe i sprawiedliwe państwo dla życia – przy wsparciu całej społeczności międzynarodowej, która nas podziwia” – napisano na kanale Swiatłany Cichanouskiej w Telegramie.

Iluminacje w Warszawie

Polska również wzięła udział w akcjach solidarności z Białorusią. W Warszawie w barwy biało-czerwono-białe podświetlono Pałac Kultury i Nauki, a na Pałacu Prezydenckim pojawił się napis „Solidarni z Białorusią”. Słowa wsparcia opublikował na Twitterze Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępniło zaś wspólne oświadczenie wysokiego przedstawiciela UE Josepa Borrella oraz komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivéra Várhelyiego z okazji Dnia Solidarności z Białorusią.

Unia Europejska nadal zdecydowanie wspiera naród Białorusi. Reżim nie może dłużej ignorować ich nieustępliwego głosu, gdy upominają się o poszanowanie podstawowych wolności i praw człowieka oraz o demokratyczną przyszłość. Należy natychmiast położyć kres przemocy wobec uczestników pokojowych protestów. Wszyscy arbitralnie zatrzymani, w tym więźniowie polityczni i dziennikarze, muszą zostać niezwłocznie i bezwarunkowo uwolnieni. Wszyscy sprawcy naruszeń praw człowieka muszą odpowiedzieć za swoje czyny.

Oświadczenie J. Borrella i O. Várhelyiego z okazji Dnia Solidarności z Białorusią.

Fot. Prezydent.pl

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosyjski MSZ komentuje wystąpienie Borrella po wizycie w Moskwie

pon Lut 8 , 2021
Strona rosyjska dostrzegła kontrast w wypowiedziach wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josepa Borrella po jego wyjeździe z Moskwy. Rosyjski MSZ skomentował wpis na blogu Josepa Borrella po powrocie do Brukseli, w którym polityk komentował swoje spotkanie z Siergiejem Ławrowem. Według Rosjan różni się ono znacząco od jego […]