Polska pomaga Białorusi w walce z COVID-19

40 samochodów i 300 ton sprzętu oraz środków ochronnych Polska wysyła na Białoruś w ramach wsparcia w walce z koronawirusem.

Kolejna transza polskiej pomocy wyruszyła w drogę na Białoruś, jako część polskiej pomocy rozwojowej. Na Białorusi znajdą się już jutro. To już druga transza polskiej pomocy dla naszego sąsiada. Pierwszy trafił na Białoruś 24 kwietnia. Oprócz przekazanych materiałów Polska wysłała również wsparcie finansowe dla białoruskich szpitali.

W trakcie uroczystości z przemówieniem wystąpili Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Sekretarz Stanu Michał Dworczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński, Szef Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak.

W odprawie samochodów z ramienia Polski wzięli udział również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Maciej Lang, Szefowie Policji i Straży Granicznej, Prezes „Międzynarodowej Fundacji Solidarności” Rafał Dzięciołowski.

Jesteśmy w sercu Europy, jesteśmy sąsiadami

Ambasador Władimir Czuszew wystąpił z przemówieniem, w
którym podziękował stronie polskiej za dobrosąsiedzką pomoc. Poniżej pełen tekst przemówienia ambasadora.

Szanowni Panowie Ministrowie, Panowie Komendaci, Panowie Dyrektorowie, Szanowni Państwo,

W imieniu mojego kraju i swoim własnym mam zaszczyt przekazać wyrazy szczerej wdzięczności Stronie Polskiej za kolejną pomoc, która dziś z tego miejsca wyruszy na Białoruś.

W ten sposób podkreśla się nasze dobrosąsiedztwo i przyjazne stosunki. To świadczy również o rozwijaniu dwustronnych relacji, co widoczne jest w postaci współpracy nie tylko resortów zdrowia dwóch krajów w sprawie przeciwdziałania skutkom koronawirusa, ale też i innych resortów, Ministerstw Spraw Zagranicznych, Straży granicznej oraz Straży Pożarnej. Już nie ma żadnej wątpliwości, że jesteśmy w stanie sprawnie podołać sytuacji, wywołanej koronawirusem.

Uwzględniamy najlepsze światowe praktyki, zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Polegamy na zrozumieniu jej wszystkich aspektów przez obywateli, oraz na odwadze i bohaterstwie pracowników służby zdrowia na wszystkich szczeblach. A dzisiejsza pomoc niewątpliwie przyczyni się do ułatwienia pracy naszych lekarzy.

My – Białoruś i Polska – jesteśmy w sercu Europy, jesteśmy sąsiadami. Mamy wspólną historię i dziedzictwo, wspólnotę kulturalną.

Polska jest nie tylko naszym geograficznym sąsiadem, ważnym członkiem Unii Europejskiej, ale także jednym z największych partnerów handlowych i inwestycyjnych naszego kraju.

Łączy nas wspólna odpowiedzialność za stabilność w regionie. Szlachetny gest Strony Polskiej jest wyraźnym przykładem tej odpowiedzialności.

Jesteśmy za to wdzięczni naszym polskim przyjaciołom. I w pełni dzielimy się słowami waszego i naszego Adama Mickiewicza, które wielokrotnie były wcześniej przytaczane przez polskich kolegów – «Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie».

Dziękuję uprzejmie!

Ambasador Białorusi w Polsce podziękował za wsparcie Polski w walce z koronawirusem
Przemówienie ambasadora Czuszewa (fot. Ambasada Białorusi w Polsce)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Słynny Wilk z kreskówki "Wilk i Zając" zyska nowy wizerunek

pt Cze 5 , 2020
W końcu lata lub w na początku jesieni na ekrany wróci popularna kreskówka „Ну, погоди!” znana w Polsce pod tytułem Wilk i Zając. Tytułowy wilk zmieni się w porównaniu z dotychczasowym wizerunkiem. Otrzyma tenisówki oraz modnie poprzecierane jeansy. Jego cel pozostanie taki sam jak zawsze – dopaść Zająca. Nowy wizerunek […]