Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na osobę w Białorusi wynosi 6 513 USD. To jeden z najniższych wyników w Europie, ale wciąż lepiej niż u południowego sąsiada. Ukraina może się pochwalić wynikiem 3 615 USD na osobę.
Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego białoruskie PKB dzielone na każdego mieszkańca kraju wynosi 6 513 USD, czyli ok. 25 500 PLN. Wskaźnik dla Polski wynosi ponad 10 000 USD rocznie więcej (16 740 USD), a szczególnie blednie w porównaniu z gospodarczą potęgą Litwy, gdzie PKB na mieszkańca sięga 22 752 USD.
Czytaj również: 20% więcej wszystkiego. Łukaszenka zatwierdził kolejną pięciolatkę
Gospodarczo Białoruś wygląda jednak lepiej w porównaniu ze swoim południowym sąsiadem. Tam PKB per capita jest niemalże 2 razy mniejsze niż w Białorusi. Wynosi 3 615 USD, czyli nieco ponad 14 000 PLN.
Ukraiński wynik jest również najniższym w całej Europie. Większe PKB na głowę przypada nie tylko w Mołdawii, ale również w Albanii czy Kosowie.
Białoruska gospodarka ma się świetnie? Ukraina w ogonie?
Ekonomiści z Mińska i Kijowa nie muszą jeszcze załamywać rąk, ale wskaźniki te mówią nieco o kondycji gospodarczej obydwu państw, jak również o zamożności społeczeństwa.
Produkt Krajowy Brutto, czyli PKB jest jednym z podstawowych mierników efektywności pracy społeczeństwa w danym kraju. Stanowi zagreagowaną wartość wszystkich dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju (zarówno przez podmioty krajowe, jak i zagraniczne). PKB uznawany jest za główny wskaźnik wzrostu gospodarczego. Jest jednak krytykowany przez część ekonomistów jako niedokładny. Nie uwzględnia bowiem szarej strefy, transferów części jego wartości za granicę, czy wreszcie wpływu gospodarki na środowisko.
PKB per capita, czyli podzielony przez liczbę mieszkańców stanowi nieco lepszą miarę dobrobytu mieszkańców. W tym ujęciu można odnieść wrażenie, że Białorusinom żyje się lepiej niż Ukraińcom. Równocześnie jednak tłumaczy to nieco różnice w tej teoretycznej zamożności. Ukraińców jest 4 razy więcej niż Białorusinów. Litwini z kolei, według PKB zamożniejsi od Polaków, mogliby wszyscy zamieszkać w aglomeracji warszawskiej.
Źródło: Thinktanks.by
Photo by Marco Fieber | ostblog.org on Foter.com
1 comment