Papież przyjął rezygnację. Tadeusz Kondrusiewicz odchodzi

Papież Franciszek przyjął dymisję arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza w związku z ukończeniem przez niego 75 roku życia. Obowiązki administratora archidiecezji mińsko-mohylewskiej tymczasowo przejmie bp Kazimierz Wielikosielec.

Kondrusiewicz dopiero niedawno, bo 24 grudnia mógł wrócić na Białoruś po 4 miesiącach przymusowej migracji. W tym okresie arcybiskup napisał wniosek o przyjęcie jego rezygnacji ze stanowiska.

Arcybiskup w sierpniu ostro krytykował agresywne działania OMONu wobec protestujących. W efekcie zabroniono mu wjazdu na terytorium Białorusi.

Nowym przywódcą białoruskich katolików został Kazimierz Wielikosielec

Wielikosielec został wyznaczony na stanowisko administratora apostolskiego sede vacante archidiecezji mińsko-mohylewskiej, po przejściu na emeryturę arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

Biskup urodził się 5 maja 1945 roku we wsi Starowola, w obwodzie brzeskim. W 1992 został wyznaczony na stanowisko wikariusza generalnego diecezji pińskiej, pełniąc jednocześnie funkcje proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Baranowiczach oraz dziekana dekanatu baranowickiego. Biskupem został w 1999 roku, stając się biskupem pomocniczym diecezji pińskiej.

Źródło: Tut.by

Fot. Redaktor01 Remik Kubicki, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W TVP 2 rusza dzisiaj rosyjski serial "Królowa Piękności"

pon Sty 4 , 2021
Dzisiaj na antenie telewizyjnej Dwójki wyemitowany zostanie pierwszy odcinek rosyjskiego serialu „Królowa Piękności”. Serial emitowany będzie od poniedziałku do piątku o godzinie 21:50. „Królowa Piękności” to rosyjski serial obyczajowy z 2015 roku, opowiadający historię Jekateriny Panowej, która stanie się pierwszą rosyjską modelką na wybiegach Paryża. W główną rolę wciela się […]