Oleg Hajdukiewicz przerwał wyścig o fotel prezydenta Białorusi

1

Lider Liberalno – Demokratycznej Partii Białorusi i deputowany niższej izby białoruskiego parlamentu zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich. Swoją decyzję argumentował stwierdzeniem, że wybory prezydenckie powinny jednoczyć państwo, a nie je rozdzielać.

Swoje poparcie przekazał urzędującemu prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence wraz z 30 000 podpisów, które zdążył zebrać oraz swoim programem politycznym.

W opinii polityka Łukaszenka jest jedynym gwarantem jedności państwa, a wszyscy inni kandydaci opowiadają się za rozłamem Białorusi. Uznał, że Białorusi nie jest potrzebny „Poroszenko, były działacz czy ci, którzy biegają po ulicach i nawołują do podziału”. Równocześnie zapewnia, że swojej decyzji nie konsultował z nikim i podjął ją samodzielnie w poniedziałek.

W 2010 roku o urząd prezydenta starał się ojciec polityka, Siergiej Hajdukiewicz, który również zrezygnował z wyścigu. Stwierdził wówczas, że „wybory na Białorusi są spektaklem, którego przebieg jest dawno wszystkim znany”.

O Olegu Hajdukiewiczu stało się w Polsce głośniej za sprawą jego protestów przeciwko organizacji marszu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Deputowany określił marsz jako „prawicowo-radykalną akcję” i wyraził oburzenie, iż działo się to w 75 rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, o czym za Sputnikiem donosił portal Onet.pl.

Źródła: Tut.by, Belta, Onet.

Zdjęcie: Facebook

One thought on “Oleg Hajdukiewicz przerwał wyścig o fotel prezydenta Białorusi

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraina chce ograniczenia w imporcie nawozów. Firtasz: "zdrowy protekcjonizm"

czw Maj 28 , 2020
Ukraina planuje wprowadzić kwoty na import nawozów azotowych na poziomie 30%. Tylko tyle zapotrzebowania na nawozy będzie można zrealizować poprzez import. Resztę zapewnią rodzime zakłady, przede wszystkim Ostchem Dmytra Firtasza, Dniproazot Ihora Kołomojskiego i państwowy zakład z Odessy. W ocenie zastępcy ministra gospodarki Taras Kaczka nazywa rozwiązanie sposobem na ochronę […]