Łukaszenko podzielił się swoimi uprawnieniami z samorządami

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podpisał dekret, na mocy którego część funkcji prezydenckich związanych z prywatyzacją majątku państwowego została przekazana rządowi i władzom lokalnym.

„Funkcje głowy państwa w zakresie koordynowania emisji dodatkowych emisji akcji powstałych w procesie prywatyzacji otwartych spółek akcyjnych przetwarzających produkty rolne, których akcje są własnością Republiki Białorusi, zostały przeniesione na rząd” – podała w czwartek prezydencka służba prasowa.

Dekret stwierdza również, że jeśli akcje są własnością jednostek administracyjno-terytorialnych, funkcje te są przekazywane w drodze porozumienia „regionalnym komitetom wykonawczym i komitetowi wykonawczemu miasta Mińska”.

W ten sposób Aleksandr Łukaszenko zmienił swój dekret z 20 marca 1998 r. „O prywatyzacji majątku państwowego w Republice Białoruś”.

Kiedy wybory lokalne w Białorusi?

Wciąż nie jest jasna data najbliższych wyborów lokalnych w Białorusi. 25 czerwca parlament Białorusi przyjął projekt ustawy „O zmianie konstytucji Republiki Białoruś”, który przewiduje wprowadzenie w kraju jednego dnia głosowania. Oznacza to, że wybory lokalne mogą zostać przeprowadzone równolegle z parlamentarnymi, czyli dopiero w 2023. Warunkiem jest jednak przyjęcie przez Białorusinów w referendum nowej konstytucji.

Zgodnie z dotychczas obowiązującym prawem, wybory lokalne powinny odbyć się nie później niż 18 stycznia 2022 roku.

Źródło: TASS

Zdjęcie: Okras, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

MSZ Rosji wyjaśnia, dlaczego Putin nie spotka się z Cichanouską

pt. lipiec 23 , 2021
Maria Zacharowa, rzeczniczka MSZ Rosji wyjaśniła, że Władimir Putin nie spotka się ze Swiatłaną Cichanouską, gdyż ta „wypełnia zadania zagranicznych kuratorów”. Podczas briefingu odbywającego się 22 lipca Maria Zacharowa skomentowała możliwość spotkania Władimira Putina z jedną z liderek białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Rzeczniczka stwierdziła, że Rosja „nie chce przyczyniać się […]