Łukaszenka udzielił wywiadu CNN. Fragmenty

Alaksandr Łukaszenka udzielił wywiadu stacji CNN. Jego fragmenty są już dostępne na stronie stacji i prezydenta Białorusi.

Na stronie białoruskiego prezydenta znalazły się dwa fragmenty wywiadu, które następnie wyemitowała m.in na Youtube państwowa agencja BELTA. Fragment w wersji angielskiej jest też dostępny na stronie CNN.

W dłuższym fragmencie wywiadu białoruski prezydent odpowiadał na pytanie dziennikarza Matthew Chance’a o przymuszanie migrantów do przechodzenia na polską i litewską granicę i „militaryzację” migracji. Łukaszenka stwierdził, że dziennikarz CNN nie ma żadnych dowodów na to, że on przepycha tych ludzi na granicę z Polską, bo nie może ich mieć.

Na stwierdzenie Chance’a, że polskie władze przekonują, że migrantów dostarcza się na granice siłą i szpikuje narkotykami, Łukaszenka odpowiedział: – To szaleństwo. Wszystko, co robi wasz polski rząd to szaleństwo. Wy mówicie, że karmimy ludzi narkotykami? Fakty na stół! Będą takie fakty, ja będę ponosił odpowiedzialność — powiedział Łukaszenka.

Skrytykował również ocenianie sytuacji z perspektywy Warszawy: „Siedzieć w Warszawie i machać językiem na różne tematy, unikając odpowiedzialności przez polskim narodem za swoje sztuczki — tak jest prościej. A trzeba to rozwiązać. Czemu wy nie chcecie dowiedzieć się co dzieje się na granicy? My jesteśmy na to gotowi”.

Łukaszenka stwierdził, że w przeciwieństwie do Polski Białoruś nie wprowadziła stanu wyjątkowego na granicy i dziennikarz może tam swobodnie pojechać, porozmawiać z przebywającymi tam ludźmi.

Łukaszenka stwierdził też, że Białorusini zachęcają migrantów, aby pozostali w Białorusi, jednak ci odpowiadają, że nie chcą, gdyż Litwini i Polacy obiecali im „polityczne czy jakieś uchodźstwo” i na nie czekają.

Chance: Czy wykorzysta Pan okazję i przeprosi Białorusinów?

Łukaszenka został zapytany przez amerykańskiego dziennikarza czy zechce wykorzystać okazję i przeprosić Białorusinów za naruszenia praw człowieka i cierpienia, których doznali z jego rąk. Wymieniał przy tym zbrodnie, których zdaniem organizacji ochrony praw człowieka miała dopuszczać się białoruska władza wobec protestujących.

Prezydent stwierdził, że nie zamierza przepraszać, a gdyby chciał, to dokonałby za pośrednictwem białoruskich mediów, nie zaś CNN. Powiedział też, że nie ma za co przepraszać.

Odniósł się też do zarzutów, że zatrzymani mieli być torturowani w aresztach śledczych. Stwierdził, że Białoruś, w przeciwieństwie do USA nie ma ani jednego aresztu śledczego (dosł. detention center – red.) takiego jak Guantanamo. Co zaś się tyczy białoruskich aresztów, to w jego opinii nie są one gorsze niż te w Wielkiej Brytanii czy USA.

W wywiadzie Chance pytał białoruskiego prezydenta również o proces integracji Białorusi i Rosji. Pytał również o Swiatłanę Cichanouską, która jak podkreślił w przeciwieństwie do Alaksandra Łukaszenki odwiedziła Biały Dom i była goszczona przez prezydenta Joe Biden’a.

Źródło: President.gov.by / CNN

Fot: President.gov.by

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Saakaszwili aresztowany w Gruzji

sob. październik 2 , 2021
Gruzińskie organy ścigania aresztowały byłego prezydenta kraju Micheila Saakaszwiliego, który od 2013 roku ukrywał się w Ukrainie. Od kilku dni Micheil Saakaszwili zapowiadał, że wróci do kraju po wyborach lokalnych. Były prezydent Gruzji od 2013 roku po przegranych wyborach uciekł do Ukrainy i tam ukrywał się przez osiem lat. W […]