Łukaszenka rozmawiał z Xi Jinpingiem

Alaksandr Łukaszenka rozmawiał z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Wśród tematów znalazła się sytuacja w Kazachstanie i strategiczne partnerstwo Chin z Białorusią.

Jak czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez administrację białoruskiego prezydenta, liderzy obydwu państw przekazali sobie pozdrowienia w związku ze zbliżającym się 30-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między Republiką Białoruś a Chińską Republiką Ludową.

Obydwie strony porozumiały się w sprawie pogłębienia współpracy i kontynuowania szerokiego chińsko-białoruskiego partnerstwa.

Czytaj również: Prezydent Czech wykluczył Rosję i Chiny z budowy nowego bloku elektrowni jądrowej

Alaksandr Łukaszenka i Xi Jinping wymienili się również ocenami sytuacji w Kazachstanie, szczegółów jednak nie ujawniono. Łukaszenka poinformował swojego chińskiego rozmówcę o działalności sił pokojowych OUBZ oraz o przebiegu posiedzenia Rady Kolektywnego Bezpieczeństwa OUBZ.

Liderzy rozmawiali również o przeciwdziałaniu pandemii COVID-19 oraz współpracy w sferze humanitarnej.

Według informacji agencji Xinhua Xi Jinping wyraził przekonanie o dalszym rozwoju inicjatywy Pasa i Szlaku przy współudziale Białorusi. W jego opinii obydwa państwa powinny poszerzać wzajemnie handel, wzmacniać współpracę w sferze innowacyjnego, zielonego i cyfrowego rozwoju, a także zabezpieczać funkcjonowanie i rozwój trasy kolejowej Chiny – Europa.

Xi Jinping podkreślił również, że Chiny występują przeciwko mieszaniu się zewnętrznych sił w wewnętrzne sprawy Białorusi, niezmiennie popiera Białoruś na jej drodze rozwoju, odpowiadającego jej narodowym warunkom. Zaznaczył też, że obydwie strony powinny przestrzegać wspólnych wartości ludzkich, pomagać społeczności międzynarodowej w sformułowaniu prawidłowego rozumienia demokracji i praw człowieka oraz przyczyniać się do realizacji Globalnej Inicjatywy na rzecz Rozwoju i Agendy ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Źródło: President.gov.by / Xinhua

Fot. President.gov.by

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

W USA proponują ogłoszenie Ukrainy krajem „NATO-plus”

wt. sty 11 , 2022
Grupa republikańskich kongresmenów zamierza wprowadzić projekt ustawy o uznaniu Ukrainy za kraj „NATO-plus”. Współautorami projektu byli członkowie Izby Reprezentantów Mike Rogers, Mike Turner i Alice Stefanik. Należy zauważyć, że status państwa „NATO-Plus” powinien zapewnić przyspieszone rozpatrzenie sprzedaży niektórych amerykańskich towarów i usług obronnych na Ukrainę. „Ta ustawa znacznie zwiększy finansowanie […]