Łatuszka: chcemy współpracować z UE, Rosją i USA

1

W Białoruskim Domu w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dwóch członków Prezydium Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji – Pawła Łatuszki i Olgi Kavalkovej.

Paweł Łatuszka w swoim wystąpieniu powiedział, że przeprowadzone 9 sierpnia wybory prezydenckie w Białorusi zostały przeprowadzone z pogwałceniem prawa Republiki Białoruś. Zostały one sfałszowane i powinny zostać powtórzone.

W oświadczeniu wygłoszonym przez Łatuszkę czytamy, że Rada zamierza zintensyfikować działalność międzynarodową. Rada popiera propozycję zorganizowania wizyty szefa OBWE Ediego Ramy oraz szefowej dyplomacji Szwecji Ann Linde. W sytuacji, gdy na Białorusi pojawią się misje monitorujące OBWE i ONZ możliwe ma być rozpoczęcie szerokiego dialogu pomiędzy władzą i społeczeństwem.

Warunkiem rozpoczęcia dialogu z władzą byłoby też zwolnienie wszystkich więźniów politycznych, zaprzestanie represji, i ogłoszenia nowych wyborów prezydenckich, które powinny się odbyć pod międzynarodową kontrolą i z nowym składem Centralnej Komisji Wyborczej.

Łatuszka zapowiedział, że białoruska opozycja chce współpracować z Parlamentem Europejskim, a także z Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi, które to podmioty powinny zaakceptować przedstawiony plan Rady Koordynacyjnej.

Olga Kavalkova w swoim wystąpieniu podkreśliła, że ataki i gwałty, których dokonują przedstawiciele milicji i służb bezpieczeństwa są niedopuszczalne, ale również nieskuteczne. W jej opinii Białorusini poczuli, że obecna władza ich nie reprezentuje i oczekują zmian. Protesty będą trwały niezależnie od tego, jakich represji wobec protestujących będzie dopuszczała się władza.

Łatuszka: Rada Koordynacyjna ma plan rozwiązania sytuacji w Białorusi

Odpowiadając na pytania zebranych dziennikarzy Paweł Łatuszka przedstawił swoje plany na najbliższe dni. Czeka go spotkanie z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta oraz Kancelarii Premiera RP, a także z deputowanymi Sejmu oraz Europarlamentu. Następnie planuje skontaktować się z przedstawicielami innych państw Unii Europejskiej. Zamierza przedstawić propozycję Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji na rozwiązanie problemów w kraju i poznać ich opinie.

Zamierza również skontaktować się z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej i zachęcić do nawiązania kontaktu z Radą Koordynacyjną.

Równocześnie Łatuszka, w odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy stwierdził, że nie zamierza prosić o azyl polityczny w Polsce.

Paweł Łatuszka nie zamierza prosić o azyl polityczny w Polsce i niedługo planuje wrócić do Białorusi.

Łatuszka: Przemoc wobec narodu białoruskiego trwa nadal

W oświadczeniu Pawła Łatuszki można przeczytać, że akty przemocy wobec Białorusinów, które zaczęły się 9 sierpnia są wciąż kontynuowane. Wczoraj zatrzymanych zostało około 630 osób. 400 z nich trafiło do aresztów. Na ulicach obok struktur siłowych pojawili się również zamaskowani ludzie z pałkami, bez jakichkolwiek oznaczeń.

Według oświadczenia Łatuszki od 9 sierpnia ponad 10 000 osób doznało przemocy od sił porządkowych. Ponad 450 osób doświadczyło tortur. Równocześnie Łatuszka podziękował stronie polskiej za przyjęcie kilkudziesięciu obywateli Białorusi do Polski na rehabilitację.

Łatuszka podkreślił, w związku z porwaniem dzisiaj w centrum Mińska Marii Kalesnikavej, że 4 członków prezydium Rady Koordynacyjnej znajduje się poza granicami Białorusi, 2 przebywa w areszcie. Na wolności, w kraju przebywa tylko jedna.

Fot. NaWschodzie.eu

One thought on “Łatuszka: chcemy współpracować z UE, Rosją i USA

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Czy ormiański koniak zniknie z Rosji?

pon Wrz 7 , 2020
Rosyjscy importerzy alkoholu od końca czerwca muszą mierzyć się z nowymi przepisami. W wyniku ich stosowania z półek rosyjskich sklepów zniknął szereg trunków, w tym ormiański koniak Ararat. W dniu 26 czerwca br. w Rosji weszła w życie Ustawa Federalna „O uprawie winorośli i produkcji wina w Rosji”. Akt prawny […]