Kolejna niedziela protestów w Białorusi. W kraju zatrzymano ponad 225 osób

W Mińsku 4 października odbył się marsz wspierający aresztowanych i zatrzymanych podczas poprzednich akcji protestów.

Marsz wyzwolenia więźniów politycznych przeszedł przez Mińsk, startując od stelli przy Prospekcie Zwycięzców idąc pod więzienie przy Okrestina. Akcje protestu tradycyjnie odbyły się w całym kraju. W ich efekcie zatrzymano co najmniej 225 osób, z czego 15 osób to dziennikarze.

Marsz w Mińsku odbywał się w oparciu o podobny scenariusz jak co tydzień. W białoruskiej stolicy pojawiły się polewaczki, pojazdy wojskowe, „awtozaki”, czyli samochody do zatrzymywania aresztowanych.

Jak donosi portal Tut.by, nietypowe było to, że wśród komunikatów wygłaszanych przez milicję pojawił się komunikat o zakazie zakrywania twarzy przez protestujących.

W Marszu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Protestującym udało się uszkodzić dwie polewaczki i skierować strumień wody w powietrze, nie zaś w tłum ludzi.

Milicja i OMON już na wczesnym etapie rozpoczęła pacyfikowanie protestów, nie udało się jednak powstrzymać sformowania kolumny, która dotarła pod Okrestino.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Cichanouska w Berlinie. Wyjazd dyplomatów z Mińska

śr. październik 7 , 2020
Swiatłana Cichanouska przybyła wczoraj z wizytą do Berlina i spotkała się z kanclerz Angelą Merkel. Mińsk zdecydował o ograniczeniu liczby dyplomatów z Polski i Litwy przebywających w kraju. Wilno i Warszawa wezwały ambasadorów na konsultacje. Białoruska opozycja coraz mocniej stara się zaangażować opinię międzynarodową losem Białorusi. Swiatłana Cichanouska, była kandydat […]