Irak wstrzymuje loty pasażerskie do Białorusi. Czy liczba migrantów na granicach zmaleje?

1

Władze Iraku postanowiły wstrzymać wszystkie loty pasażerskie do Białorusi. Wyjątkiem będą samoloty mające wywieźć Irakijczyków do domu. Decyzja Bagdadu może wpłynąć na spadek liczby „turystów” przekraczających nielegalnie granicę z Litwą i Polską.

Iracki Urząd Lotnictwa Cywilnego podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich lotów linii Iraqi Airlines oraz innych narodowych przewoźników do Mińska. Jedyne irackie samoloty latające do Mińska będą miały zabierać obywateli Iraku z powrotem do kraju. Z Iraku wylecą bez pasażerów na pokładzie.

5 sierpnia linie Iraqi Airways po raz pierwszy ogłosiły tygodniowe zawieszenie lotów do Mińska.

Przyczyną decyzji jest wzrost liczby „turystów” z Iraku, których strona białoruska ma przerzucać pod granicę z Litwą i Polską, a następnie umożliwiać im nielegalne przekraczanie granicy z Unią Europejską. Od początku roku Litwini zatrzymali 4112 migrantów, z których 2797 osób było obywatelami Iraku.

Irakijczycy, którzy nie mogli przedostać się z Białorusi do Litwy w piątek wylecieli liniami Iraqi Airways z Mińska do domu.

Litwini zaostrzają podejście do nielegalnych migrantów z Białorusi

Niedawno Litwa zapowiedziała, że wszyscy, którzy nielegalnie przekroczą granicę z Litwą, zostaną przetransportowani „do najbliższego przejścia granicznego”. W tym wypadku oznacza zatrzymanie ich w strefie przygranicznej między Białorusią i Litwą.

Decyzje strony litewskiej wywołały protesty środowisk pozarządowych, a także strony białoruskiej. Alaksandr Łukaszenka polecił organom siłowym uszczelnić państwową granicę w obawie, że nielegalni migranci zostaną cofnięci na terytorium Białorusi.

Jak informuje portal Zerkalo.io radykalne działania strony litewskiej przyniosły skutek. W ostatnich dniach liczba wychwytywanych na granicy litewskiej migrantów znacząco spadła. W środę zatrzymano 19 osób, w czwartek 2, a w piątek ani jednej.

Źródło: Zerkalo.io

Fot. by Anna Zvereva on Foter.com

One thought on “Irak wstrzymuje loty pasażerskie do Białorusi. Czy liczba migrantów na granicach zmaleje?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruś pobiła antyrekord w liczbie medali na Igrzyskach Olimpijskich

pon. sie 9 , 2021
Białoruś nie może zaliczyć Igrzysk Olimpijskich 2020 do udanych. Z japońskiej stolicy przywożą najmniejszą od lat liczbę medali. W tym roku białoruska drużyna olimpijska przywozi łącznie do kraju 7 medali. Tylko jeden złoty, zdobyty przez Iwana Litwinowicza w skokach na trampolinie. Srebro zdobyli Irina Kuroczkina oraz Magomiedchabib Kadimagomiedow w zapasach. […]
Białoruś przywiozła z Tokio tylko 7 medali