Inflacja w Białorusi w 2021 sięgnie 10%. EABR aktualizuje prognozę

1
Białoruś rubel inflacja

Eurazjatycki Bank Rozwoju prognozuje, że roczny poziom inflacji w Białorusi sięgnie ok. 10%. Dopuszcza również podniesienie stawki refinansowania (stopy procentowej) do tego poziomu.

Od dzisiaj stopy procentowe w Białorusi zostają podniesione do poziomu 9,25%. Gonią wskaźnik inflacji, która wyniosła 9,9% w czerwcu, czytamy w raporcie EABR. Narodowy Bank Białorusi przewiduje, że roczna inflacja powinna wynieść ok. 9%.

Analitycy banku zakładają, że podniesienie i tak bardzo wysokich stóp procentowych w Białorusi wpłynie negatywnie na aktywność konsumentów, a także na inwestycje. Mając to na względzie, bank podniósł swoje prognozy rocznej inflacji z 8,7% do ok. 10% w skali roku.

Przy wzrastającej inflacji Białoruś odnotowuje również spowolnienie wzrostu PKB do 3,8% w czerwcu, w stosunku do ponad 5% w maju. W pierwszej połowie roku dynamika wzrostu produktu krajowego brutto wyniosła 3,3% r/r. Analitycy EABR prognozuje, że mogą to być pierwsze symptomy spowolnienia wzrostu białoruskiej gospodarki w II poł. roku.

Białoruski bank centralny tradycyjnie utrzymuje jedne z najwyższych w świecie stóp procentowych. Służą mu one za jedno z narzędzi do walki z inflacją.

Źródło: EABR

One thought on “Inflacja w Białorusi w 2021 sięgnie 10%. EABR aktualizuje prognozę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

MSZ: Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę w związku kryzysem migracyjnym na granicy litewsko – białoruskiej

czw. lipiec 22 , 2021
Polska wysyła pomoc humanitarną na Litwę w związku kryzysem migracyjnym na granicy litewsko – białoruskiej W związku z trwającym od kilku miesięcy kryzysem związanym z napływem nielegalnych migrantów z terytorium Białorusi na granicę z Litwą, Polska zdecydowała o wysłaniu konwojów z pomocą humanitarną. To gest solidarności i wsparcia dla naszego […]
Litwa nielegalni migranci z Białorusi