Białoruś nie wystąpi na Eurowizji? Wszystko przez decyzję EBU

Europejska Unia Nadawców (EBU) postanowiła wykluczyć ze swojego grona białoruskiego nadawcę BTRC. Stacja od dawna wspierała reżim Aleksandra Łukaszenki. To oznacza, że Białoruś nie weźmie udziału w dwóch prestiżowych konkursach.

Pod koniec czerwca EBU zadecydowała, że BTRC nie będzie miało już dostępu do jej serwisów. Traci więc możliwość transmitowania wydarzeń sportowych oraz muzycznych, w tym konkursu piosenki Eurowizja i Eurowizja dla dzieci. To oznacza także, że kandydaci tego kraju nie będą mogli wziąć udziału w obu konkursach.

Przypomnijmy, że Białoruś już w tym roku została niedopuszczona do Eurowizji. Piosenka grupy Galasy ZMesta została zdyskwalifikowana za wspieranie Łukaszenki.

Decyzję EBU komentowała liderka białoruskiej opozycji, Swiatłana Cichanouska.

„Doceniamy decyzję EBU o wykluczeniu białoruskiej telewizji państwowej BTRC z Unii. To stacja, która transmituje nieustanną, straszliwą propagandę reżimu, przemoc oraz tortury więźniów politycznych, podżeganie do nienawiści wobec ludzi domagających się demokracji. To doprowadziło do tego surowego, ale zasłużonego zakazu” – napisała działaczka na Twitterze.

Zdjęcie: Commons.wikimedia.org / Gruszecki / CC-BY-SA-3.0

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Ukraińska odpowiedź na Maneskin

wt. Lip 6 , 2021
Ukraiński piosenkarz Konstantin Bocharov (Melovin) oficjalnie ogłosił coming out 5 lipca 2021 roku, kiedy występował na scenie festiwalu Atlas Weekend w Kijowie.  Jeszcze w zeszłym tygodniu na organizowanym przez Polsat festiwalu w Sopocie lider zespołu Maneskin, tegorocznego zwycięzcy konkursu Eurowizji, Damiano David podczas występu na scenie pocałował swojego kolegę, po […]