CIS: Rozmowy Marszałek Sejmu z przewodniczącymi parlamentów Łotwy i Litwy ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

W związku z eskalacją ataku hybrydowego Białorusi na polską granicę, we wtorek, 16 listopada marszałek Sejmu Elżbieta Witek odbyła wideorozmowy z przewodniczącą łotewskiej Saeimy Inarą Murniece oraz szefową litewskiego Seimasu Viktoriją Cmilytë-Nielsen.

Wcześniej (10 listopada) w toku szerokich konsultacji w ramach dyplomacji parlamentarnej Marszałek Sejmu rozmawiała także z Jürim Ratasem, szefem parlamentu trzeciego z państw bałtyckich – Estonii.

Głównym tematem był kryzys migracyjny wywołany przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz sytuacja na granicach Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią, będących zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej. Elżbieta Witek podkreśliła, że każdy dzień i każda noc przynoszą nowe informacje i zagrożenia.

Podczas konsultacji omówiono wspólne działania naszych krajów w tym zakresie, w szczególności na poziomie parlamentów. Podczas rozmów Marszałek Sejmu z szefami Izb państw bałtyckich poruszona została również dalsza współpraca w kwestii sytuacji na granicach z Białorusią.

Rozmówcy przekazali wyrazy absolutnego wsparcia dla stanowiska i wszystkich kroków podejmowanych przez stronę polską. Marszałek Sejmu podziękowała za solidarność, w tym za podjętą 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości Polski, uchwałę litewskiego Seimasu, w której parlament Litwy poparł działania Polski broniącej granicy swojej i UE. W dokumencie litewscy deputowani wyrazili też uznanie dla wspólnych wysiłków na rzecz znalezienia rozwiązań na forum unijnym i rozszerzenia sankcji na przedstawicieli białoruskiego reżimu uczestniczących w procederze przemytu migrantów.

Źródło informacji: MSZ / PAP

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zacharowa krytykuje Polskę ws. sytuacji na granicy i wezwania NATO

śr. lis 17 , 2021
Polska wezwała NATO do uczestnictwa w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Zdaniem Marii Zacharowej jest to „prowokacyjne i bardzo niebezpieczne”. – Apele Polski do NATO o udział w rozwiązaniu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej uważamy za prowokacyjne i bardzo niebezpieczne. Może to prowadzić do niepotrzebnej eskalacji sytuacji – powiedziała rzeczniczka MSZ […]
%d bloggers like this: