Cichanouska w Berlinie. Wyjazd dyplomatów z Mińska

1

Swiatłana Cichanouska przybyła wczoraj z wizytą do Berlina i spotkała się z kanclerz Angelą Merkel. Mińsk zdecydował o ograniczeniu liczby dyplomatów z Polski i Litwy przebywających w kraju. Wilno i Warszawa wezwały ambasadorów na konsultacje.

Białoruska opozycja coraz mocniej stara się zaangażować opinię międzynarodową losem Białorusi. Swiatłana Cichanouska, była kandydat na prezydenta Białorusi i zdaniem wielu zwyciężczyni sierpniowych wyborów przyjechała do Berlina spotkać się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Cichanouska podkreśliła podczas spotkania, że protesty na Białorusi nie są walką przeciwko Rosji ani działaniami na korzyść Europy. Jest to wynik wewnętrznego kryzysu w Białorusi, a ich celem niezmiennie pozostają nowe wybory. Kandydatka zapowiedziała również, że Białorusini oczekują wsparcia inwestycyjnego, pomocy dla niezależnych mediów oraz organizacji społecznych.

Według biura prasowego Cichanouskiej Angela Merkel podczas spotkania wyraziła poparcie dla Białorusinów walczących za wolność i demokrację i podziwiała odwagę białoruskich kobiet, a także samoorganizację białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Cichanouska w Berlinie spotkała się również z przedstawicielami partii Zielonych oraz CSU i CDU. W rozmowie z dziennikarzami stwierdziła, że chciałaby spotkać się z Władimirem Putinem, aby zrozumieć, skąd bierze się jego poparcie dla Alaksandra Łukaszenki.

Tesławski dla Polskiego Radia: UE stara się mówić jednym głosem w sprawie Białorusi

Dyplomatyczny spór między Białorusią, Warszawą i Wilnem

Wyjazd z Mińska Artura Michalskiego oraz Andriusa Pulokasa to pokłosie dyplomatycznego sporu, który rozgorzał w Mińsku 2 października. Wówczas ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi zażądało od Polski i Litwy ograniczenia liczby personelu dyplomatycznego ambasad.

Mińsk wezwał swoich dyplomatów z obydwu państw do MSZ na konsultacje i polecił stronom polskiej i litewskiej uczynić to samo. Początkowo obydwa kraje zapowiedziały, że nie mają takiego zamiaru, jednak później, po wzajemnych konsultacjach oraz kontakcie z innymi państwami UE zdecydowały się to uczynić.

W akcie solidarności również inne państwa UE zapowiedziały wycofanie swoich dyplomatów z Białorusi. W oświadczeniu przedstawicielstwa UE w Białorusi czytamy, że decyzja o ograniczeniu obecności dyplomatycznej Polski i Litwy w Białorusi jest godna pożałowania i kontrproduktywna.

Fot. Strona Kanclerz Niemiec w Instagramie

Źródło: Tut.by

One thought on “Cichanouska w Berlinie. Wyjazd dyplomatów z Mińska

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosja wystawiła list gończy za Swiatłaną Cichanouską

śr. paź 7 , 2020
Na stronie rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Swiatłana Cichanouska figuruje jako osoba poszukiwana. Grozi jej od 3 do 5 lat ograniczenia wolności. Informację podał rosyjski portal RIA Novosti. Cichanouska jest poszukiwana w związku z wystawieniem za nią listu gończego przez Białoruś. Mińsk postawił byłej kandydatce na prezydenta zarzut na podstawie art. […]