Cichanouska: Łukaszenka odejdzie wiosną

1

Zdaniem Swiatłany Cichanouskiej nacisk na Alaksandra Łukaszenkę będzie rósł z dnia na dzień i wiosną doprowadzi do jego odejścia.

Swoją opinię Swiatłana Cichanouska wyraziła w rozmowie z niemieckim dziennikiem Bild am Sonntag, o czym pisze Deutsche Welle. Była kandydatka na prezydenta kraju jest przekonana, że Łukaszenka będzie zmuszony do odejścia w ciągu najbliższych miesięcy. Przyczyną ma być wzrastający nacisk na jego administrację ze strony Unii Europejskiej oraz USA.

„Nacisk będzie wzrastał dzień w dzień i w pewnym momencie stanie się dla Łukaszenki zbyt dużym i wówczas odejdzie” – stwierdziła Cichanouska – „Reżim Łukaszenki upadnie jeszcze w tym roku. Uważam, że odejdzie wiosną”.

Cichanouska powiedziała również, że liczy na sojusz między nową administracją USA i UE w ich działaniach wobec Białorusi. Równocześnie wyraziła wdzięczność wobec UE, ale poskarżyła się na biurokrację: „Chcemy większej surowości i większej liczby sankcji – i odrobinę szybciej” – powiedziała polityk.

Paweł Łatuszka wzywa do izolacji Białorusi

Inny lider białoruskiej opozycji, Paweł Łatuszka w rozmowie z tygodnikiem Welt am Sonntag wezwał Zachód do pełnej gospodarczej izolacji Białorusi, zarzucając równocześnie Unii Europejskiej brak woli politycznej do zwiększenia swojego zaangażowania. „Kraje UE powinny zakończyć wszelkie stosunki gospodarcze z Białorusią. Nie powinny robić interesów z białoruskimi firmami, powinny zerwać wszelkie więzi z Belarusbankiem i nie pomagać w lokowaniu obligacji, aby Łukaszenko mógł zbierać pieniądze na międzynarodowych rynkach finansowych ” – stwierdził Łatuszka.

Narodowy Zarząd Antykryzysowy zaprezentował „Plan białoruskiego oswobodzenia – Wiosna 2021”

Polityk wyraził przekonanie, że Białorusini są w stanie wytrzymać 6 lub 12 miesięcy sankcji gospodarczych, gdyż trwałe naruszanie praworządności z którym obecnie się mierzą jest znacznie gorsze. Celem sankcji miałoby być z kolei przymuszenie Alaksandra Łukaszenki do rozmów z opozycją.

Łatuszka stwierdził, że wiosna będzie czasem „decydującej bitwy”, która nie będzie łatwą i dlatego opozycja potrzebować będzie wsparcia Europy.

Źródła: DW/Welt

Fot. Instagram Swiatłany Cichanouskiej

One thought on “Cichanouska: Łukaszenka odejdzie wiosną

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Dwóch ukraińskich dyplomatów zatrzymanych na granicy z Polską

pon. marzec 1 , 2021
Dwóch dyplomatów pracujących w ambasadzie Ukrainy w Polsce zostało zatrzymanych na granicy. Próbowali przewieźć znaczne ilości waluty, złota oraz przemycali papierosy. O sprawie poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba na Facebooku, stwierdzając w swoim wpisie, że konieczne jest przełamanie podejścia o „niewynoszeniu śmieci z domu” i należy nagłaśniać tego typu […]