Największa białoruska sieć handlowa Evroopt może zostać wykupiona przez rosyjską sieć Magnit. Dyskusje na ten temat mają krążyć po białoruskich kręgach finansowych.
Informacje o planowanej transakcji przekazał niezależny białoruski portal Nasza Niva, powołując się na informacje z kręgów biznesowych w Białorusi. Spekuluje się, że Evroopt miałby zostać sprzedany za 666 milionów USD (6x wynik EBIDTA minus 600 milionów USD długu, jaki ma sieć).
Czytaj również: 20% więcej wszystkiego. Łukaszenka zatwierdził kolejną pięciolatkę
Dotychczas w rozmowach największa białoruska sieć handlowa wyceniana była na około 1 miliarda USD, jednak w ostatnim czasie jej kondycja finansowa znacznie się pogorszyła.
Dlaczego Evroopt nie zachwyca wynikami?
W 2020 kryzysowym roku w sprawozdaniu finansowym spółki Evrotorg (właściciela sieci Evroopt) firma wykazała 161 875 000 rubli straty (ok. 250 mln PLN). Straty powstają przede wszystkim z powodu kosztów operacji finansowych. Chociaż sprzedaż w 2020 roku była większa niż w 2019, to większe różnice kursowe i koszty obsługi zagranicznego zadłużenia znacznie osłabiły wynik spółki.
Jednak według portalu NN.by przyczyna słabych wyników finansowych sieci kryje się w białoruskiej specyfice. Analityk biznesowy, z którym rozmawiała Nasza Niwa, twierdzi, że Evroopt utrzymuje specjalnie niski poziom zysków, aby nie musieć dofinansowywać rządowych projektów.
“Tutaj trzeba patrzeć na wskaźniki zagranicznych firm-dostawców powiązanych z Evroopt. Podejrzewam, że tam pozostaje główny dochód, a pokazywanie wielkich osiągnięć na Białorusi jest po prostu nieracjonalne. Jeśli zapłacisz miliard podatków, jutro zostaniesz poproszony o wpłacanie składek na wszelkiego rodzaju fundusze i sponsorowanie tego, czego nie chcesz lub nawet biznes zostanie całkowicie odebrany. A jeśli dane sprawozdawcze wykazują zero lub kwoty bliskie zeru, nikt nie poprosi cię o nic specjalnego ”- twierdzi rozmówca portalu.
Evroopt i Magnit stanowczo zaprzeczają
Przedstawiciele obydwu sieci handlowych stanowczo zaprzeczają, że prowadzone są rozmowy na temat sprzedaży Evroopt. Rzecznik prasowy białoruskiej sieci Egor Hrustalev stwierdził, że nie będzie w żaden sposób komentować tych doniesień. Z kolei Magnit odpowiedział, że nie prowadzi rozmów o zakupie sieci Evroopt.
Analitycy NN wskazują, że Magnit jest rozmiarem bardzo podobny do Evroopt. Białoruski retailer posiada w kraju ponad 1000 sklepów.
Źródło: Nasza Niwa
Fot. Evroopt2021, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons