Białoruska gospodarka wraca do poziomu sprzed pandemii

Jak informuje Eurazjatycki Bank Rozwoju, wysokość PKB Białorusi w październiku zbliżyła się do poziomu sprzed pandemii.

Według analityków poziom PKB kraju w październiku zbliżył się do poziomu sprzed wybuchu pandemii COVID-19. W ujęciu kwartalnym (za cały III kwartał) przewyższyła go o 0,5-1%.

Główny wpływ na rozwój gospodarki Białorusi w 2021 miał sektor „Informacji i Łączności”, czyli sektor IT. Dynamika wzrostu pozostałych usług, a także sektora przemysłowego słabła.

Jak można przeczytać w raporcie EABR, który przytacza portal Thinktanks.by: „Może to wynikać ze stopniowego słabnięcia impulsu dla eksportu po szczycie ożywienia popytu zewnętrznego, a także z wpływu kolejnej fali pandemii w Białorusi”.

Czytaj również: PKB Białorusi wzrosło o 3%. Eksport bije rekord z 2013 roku

Wciąż dobre warunki dla eksportu

Na białoruski eksport pozytywnie wpływa wzrost światowych cen. W szczególności na surowce. W ciągu ostatnich 8 miesięcy wzrost wartości białoruskiego eksportu wyrażonego w walucie wzrósł aż o 36%. Pozytywny wpływ wysokich cen światowych ma się utrzymywać do końca roku.

Bank podkreśla również, że póki co zachodnie sankcje nie wpływają na białoruską gospodarkę i eksport w znaczącym stopniu. Ma to się jednak zmieniać w końcówce roku, gdyż większość ograniczeń nałożonych przez UE i USA wówczas będą wchodziły w życie.

Białoruś jest liderem pośród krajów Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w tempie wzrostu importu z krajów wschodniej wspólnoty. Zakupy na rynkach Rosji, Kazachstanu i innych partnerów wzrosły w 2021 roku o 46,7%.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Na granicy Ukrainy z Białorusią rozpoczęła się specjalna operacja wojska i organów ścigania

śr. lis 24 , 2021
Straż Graniczna Ukrainy informuje, że uruchomiła operację specjalną „Polissya” na granicy z Białorusią w ramach działań mających na celu „zwiększenie ochrony i obrony granicy ukraińskiej w celu zapobieżenia kryzysowi migracyjnemu i zwalczania nielegalnej działalności”. Według Wołodymyra Nikiforenko, zastępcy szefa Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, zagrożenie kryzysem migracyjnym i prawdopodobieństwo przekierowania przepływów […]