Białoruś ogłosiła cyfrowy plan pięcioletni

Strona białoruska opublikowała program socjalno-ekonomicznego rozwoju państwa na najbliższe 5 lat.

Plan zakłada przede wszystkim rozwój gospodarki w sferze cyfrowej, do czego przygotowywała poprzednia pięciolatka, za okres 2016-2020. W jego ramach poszerzono dostęp do szerokopasmowego internetu i rozbudowano infrastrukturę IT w kraju.

Dokument omawia nie tylko elementy cyfrowej gospodarki, ale także plan rozwoju całości gospodarczo-społecznej sfery. Nie przewiduje się również zmiany ogólnego kursu rozwoju kraju, który wciąż, zgodnie z zapowiedziami Alaksandra Łukaszenki, ma pozostawać republiką „zorientowaną społecznie”.

Dokument jako główne cele przewiduje powiększenie realnych dochodów obywateli o 1,2 raza, poziom bezrobocia w wysokości 4%, a także wzrost PKB Białorusi o 21,5%.

Białoruskie 500+

Zmianie, zgodnie z projektem, ma ulec poziom zabezpieczenia socjalnego emerytur. Według planu w ciągu 5 lat wartość emerytur ma osiągnąć poziom nie mniejszy niż 40% pensji.

Zmianie nie ulegnie polityka demograficzna, nastawiona na wzmacnianie instytucji rodziny, obrona macierzyństwa i aktywne wsparcie rodzin wielodzietnych. Jednym z narzędzi wsparcia ma być „rodzinny kapitał na drugie dziecko”.

System socjalny zakłada również, że do 2025 do minimum ma zostać obniżony procent mieszkańców z dochodami poniżej minimum egzysencjalnego.

Program ma zostać omówiony szeroko podczas Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego, które planowane jest na 11-12 lutego.

Fot. Буланов Дмитрий Анатольевич (1898–1942), Public domain, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Rosyjski MSZ zapowiedział zmiany w Białorusi

śr Sty 27 , 2021
Rosyjskie MSZ poinformowało, że Rosja wspiera nie Alaksandra Łukaszenkę, a wybór narodu białoruskiego. Spodziewa się też zmian w ustroju Białorusi. Przedstawiciele rosyjskiej dyplomacji udzielili odpowiedzi na pytania dziennikarzy portalu RBK, którzy zapytali o powody wsparcia białoruskiego prezydenta podczas ostatnich wyborów. „Jaki był powód wspierania A. Łukaszenki, skoro z tego powodu […]