Białoruś ma nowe godło. Więcej złota i mniej Rosji

W nowym godle Białorusi pojawiły się symboliczne zmiany, jednak sprawne oko dostrzeże, że Rosja zajmuje w nim mniej miejsca.

W Republice Białoruś 4 stycznia weszła w życie ustawa numer 83-3 zmieniająca ustawę „O symbolach państwowych Republiki Białoruś”. Jako że weszła ona w życie z chwilą opublikowania, to sąsiad Polski ma już oficjalnie nowe godło.

Godło nie przeszło głębokiej zmiany, wciąż nawiązuje swoją symboliką do czasów Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej czego najbardziej wyraźnym symbolem jest czerwona gwiazda na szczycie herbu.

Zmiana dotknęła warstwę graficzną. Kłosy zyskały bardziej wyraźne kontury, lekko ściemniały kolory państwowej flagi owijające kłosy zboża oraz kwiaty. Kontur państwa z zielonego stał się złoty, a promienie słońca oświetlające Białoruś są mocniejsze.

Nowe godło Republiki Białoruś

Dla porównania poniżej zamieszczamy dotychczasowe godło Republiki Białoruś.

Mniej Rosji w Białorusi

Jednak to nie bardziej wyraziste barwy herbu wpłynęły na fakt, że zmiana symboliki państwowej stała się informacją przekazywaną przez media w Białorusi, ale też w sąsiedniej Rosji.

Portal Moskiewski Komsomolec opublikował dzisiaj artykuł „W Białorusi zatwierdzono nowe godło, jest mniej Rosji„, w którym podkreślił fakt, że w nowym białoruskim godle ziemski glob wyraźnie obrócił się na zachód. Centrum świata, przynajmniej z perspektywy białoruskiego herbu, przesunęło się z okolic Uralu na zachód. Obecnie, gdyby przez środek godła poprowadzić linię zapewne przecięłaby ona białoruskie terytorium.

Chociaż trudno doszukiwać się w materiale Komsomolca jakichkolwiek uwag do nowego godła rosyjskiego sąsiada, to sprawa wzbudziła zainteresowanie czytelników. Wpis w momencie pisania tego tekstu zobaczyło już ponad 3100 czytelników. Dla porównania informację o słowach Władimira Putina do Rosjan w związku z Bożym Narodzeniem odsłonięty został 620 razy.

Fot. Кот Баюн, Public domain, via Wikimedia Commons

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Nie żyje twórca marek Natura Siberica i Receptury Babuszki Agafii

pt. styczeń 8 , 2021
Andriej Trubnikow zmarł w wieku 61 lat w swoim domu pod Moskwą, o czym dowiedział się portal RBK. Trubnikow stworzył markę „Receptury Babuszki Agafii” w 2002 roku. W 2008 dołączyła do niej marka Natura Siberica. Pod tymi brandami produkowane są organiczne kosmetyki dla kobiet i mężczyzn, bazujące na ziołach i […]