W Białorusi zabraknie… IQOS’ów. Przyczyną unijne sankcje

Philip Morris wycofa sprzedaż podgrzewaczy IQOS z Białorusi w trzecim kwartale 2021

Na fali zachodnich sankcji Białorusini stracą dostęp do podgrzewaczy tytoniu IQOS produkowanego przez koncern Philip Morris.

Firma zdecydowała, że od trzeciego kwartału 2021 zaprzestaje sprzedaży systemów podgrzewania tytoniu IQOS w Białorusi. Jak poinformowała w komunikacie prasowym jej produkty osiągnęły w Q2 7% sprzedaży w Mińsku.

Czytaj również: UE wprowadza sankcje wobec Białorusi. Ograniczona sprzedaż produktów ropopochodnych

Przyczyną decyzji są sankcje Unii Europejskiej nałożone na Aleksieja Oleksina, biznesmena z kręgu zaufania Alaksandra Łukaszenki. Wyłącznym importerem IQOS’ów w Białorusi jest firma Energo-OIL (Энерго-ОИЛ), która do niedawna należała do Oleksina. Obecnie wraz z aktywami Belneftegaz udziały w firmie zostały przepisane na synów Oleksina.

Energo-OIL dopiero w tym roku stała się wyłącznym importerem systemów IQOS oraz wkładów tytoniowych HEETS. Uprawnienie do importu tych produktów firma otrzymała na podstawie rozporządzenia prezydenta Białorusi nr 45 z 16 lutego 2021 roku. Prawo do wyłącznego importu tych produktów Energo-OIL miał posiadać do końca 2028 roku.

Firma Philip Morris nie funkcjonuje bezpośrednio na białoruskim rynku. Jest za to obecna w Rosji (od 2015 roku) oraz w Ukrainie (od 2016).

Źródło: Zerkalo.io

Fot. Funnymorphius, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Irak wstrzymuje loty pasażerskie do Białorusi. Czy liczba migrantów na granicach zmaleje?

sob. sie 7 , 2021
Władze Iraku postanowiły wstrzymać wszystkie loty pasażerskie do Białorusi. Wyjątkiem będą samoloty mające wywieźć Irakijczyków do domu. Decyzja Bagdadu może wpłynąć na spadek liczby „turystów” przekraczających nielegalnie granicę z Litwą i Polską. Iracki Urząd Lotnictwa Cywilnego podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich lotów linii Iraqi Airlines oraz innych narodowych przewoźników do […]
Irak wstrzymuje koty pasażerskie do Białorusi. Spadnie liczba migrantów na granicach z UE
%d bloggers like this: