Auštrevičius apeluje do szefa unijnej dyplomacji o sankcje wobec Białorusi

Stały sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Białorusi i litewski eurodeputowany Petras Auštrevičius zaapelował do Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa o nałożenie sankcji na Białoruś w związku z represjami wobec opozycji i społeczeństwa obywatelskiego, informuje portal Charter97.

W liście, którego kopię deputowany przekazał niezależnej agencji prasowej BelaPAN, napisano: „na tle rosnącej liczby obywateli, którzy kwestionują utrzymanie władzy przez prezydenta Łukaszenkę, perspektywy wolnych i uczciwych wyborów wyglądają blado: reżim wyraźnie nie ma zamiaru tworzyć równych warunków dla kandydatów ani rozważyć znacznie-opóźnionych zaleceń Komisji Weneckiej OBWE ODIHR”.

Deputowany przekonuje, że Unia Europejska powinna zastosować zasadę warunkowości wobec Mińska i przekierowanie środków organizacjom obywatelskim na Białorusi. Zaznaczył, że może być to trudne, biorąc pod uwagę represje, jakimi jest poddawana opozycja na Białorusi. W opinii Auštrevičiusa UE powinna mocniej podkreślać naruszenia, do których dochodzi na Białorusi.

Litwin sugeruje, że Unia powinna wprowadzić sankcje „wobec urzędników i innych osób naruszających prawa człowieka i podstawowe wolności, jeżeli eskalacja przemocy nie zostanie osłabiona, a wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone w katastrofalnych okolicznościach”.

Na Białorusi trwają protesty, wywołane przez zatrzymanie blogera Siarhieja Cichanouskiego. Białorusini stoją w ogromnych kolejkach, podpisując listy poparcia dla opozycyjnych wobec Alaksandra Łukaszenki kandydatów. Manifestację zorganizowano również pod ambasadą Republiki Białoruś w Warszawie.

17 lutego 2020 r. Rada Unii Europejskiej postanowiła przedłużyć o rok, tj. do 28 lutego 2021 r., sankcje wobec Białorusi wobec 4 osób związanych z prześladowaniem opozycji i dziennikarzy na Białorusi.

Fot. Flickr/ALDE Group

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Zełeński w rozmowie z Ukraińską Prawdą "chciałem zarazić się koronawirusem"

wt. czerwiec 9 , 2020
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński w rozmowie z dziennikarzami Ukraińskiej Prawdy stwierdził, że chciał zarazić się koronawirusem, aby zademonstrować ludziom, „że to straszne”. „Chciałem przejść przez ten etap, zarazić się koronawirusem. Zaproponowałem naszym: Zachoruję i od razu izolujemy mnie na Bankowej (ulica, przy której mieści się Biuro Prezydenta – red.) i […]