Amerykanie też obłożą Białoruś sankcjami. Mogą być ostrzejsze niż te w UE

USA zapowiedziały, że również planują wprowadzenie sankcji przeciwko administracji Alaksandra Łukaszenki. Spekuluje się, że mogą być tak jak poprzednio, ostrzejsze niż sankcje unijne.

W poniedziałek, podczas briefingu prasowego Departamentu Stanu taką informację podał jego rzecznik Ned Price.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni nieludzkimi działaniami reżimu Łukaszenki i zdecydowanie potępiamy ich bezduszne wykorzystywanie i przymuszanie bezbronnych ludzi oraz nieludzkie ułatwianie nielegalnych przepływów migracyjnych przez jego granice. Rozumiem, że UE ogłosiła dziś nowy reżim sankcyjny, który ma mieć zastosowanie do sytuacji na Białorusi. My również przygotowujemy sankcje następcze w ścisłej koordynacji z UE oraz innymi partnerami i sojusznikami, które będą nadal rozliczać reżim Łukaszenki z trwających ataków na demokrację, prawa człowieka i normy międzynarodowe.

Oświadczenie rzecznika prasowego Departamentu Stanu USA

Price podkreślił, że Departament Stanu wzywa białoruskie władze do wstrzymania kampanii organizowania i wymuszania napływu nielegalnych migrantów na granice Europy. Stwierdził, że sankcje będą obowiązywać do momentu, gdy reżim będzie „podważał pokój i bezpieczeństwo sąsiadów i całego kontynentu”. Price podkreślił również, że sankcje są powiązane z prześladowaniami opozycji i utrzymywaniem więźniów politycznych.

Media spekulują, że sankcje nałożone przez USA na Mińsk mogą być ostrzejsze niż te, które obecnie opracowuje Unia Europejska. Ostatni pakiet sankcji amerykańskich miał ostrzejszy charakter niż sankcje unijne. Zostały też wprowadzone znacznie szybciej.

Źródło: Departament Stanu

Fot. Flickr/Departament Stanu

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Migranci przypuścili szturm na granicę z Polską

wt. lis 16 , 2021
We wtorek rano setki migrantów koczujących w rejonie przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi przypuściło szturm na granicę z Polską. Od kilku dni w rejonie przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi po białoruskiej stronie przebywa grupa około 2 tysięcy migrantów. Od poniedziałku krążyły pogłoski, że część z nich chce przypuścić zmasowany szturm. Działaniami migrantów kierują białoruskie […]