Alaksandr Łukaszenka skomentował szturm Kapitolu

Alaksandr Łukaszenka podczas swojego bożonarodzeniowego wystąpienia odniósł się do wydarzeń w Waszyngtonie i powiązał je z protestami w Białorusi.

Białoruski prezydent odwiedził cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Mińsku. Podczas swojego wystąpienia odniósł się między innymi do wydarzeń w Waszyngtonie, gdzie tłum zwolenników Donalda Trumpa wdarł się do Kapitolu. Informacja pojawiła się na proprezydenckim kanale w Telegramie „Pul Pervogo”

„Kto mógłby pomyśleć, że dzisiaj w nocy według naszego czasu będą szturmować Kapitol? Cytadelę światowej demokracji – jak sami o sobie mówią. Kto mógłby pomyśleć? Nikt. Chociaż jest w tym pewna sprawiedliwość od strony Trumpa, to źle, kiedy idą na szturm i giną ludzie. Dlatego musimy się zebrać. Musimy się uspokoić. Nie my, stojący tutaj. A ta mała grupka, która dzisiaj w dzień wolny chodzi po Mińsku. Ostrzegałem Was: to źle, kiedy oni chodzą po ulicy. Jeszcze gorzej – kiedy idą po podwórzach. Będzie nie do wytrzymania, kiedy przyjdą do waszych mieszkań. Nie możemy do tego dopuścić” – mówił Łukaszenka.

„Dlatego proszę was tylko o jedno: abyście mnie zrozumieli i nie osądzali od razu. Spróbujcie zrozumieć. Jestem człowiekiem pokojowym. Ale nie mogę dopuścić, aby moje prezydenckie życie zakończyło się tym, aby ktoś przyszedł tutaj i tak otwarcie niszczył ten nasz klasztor”

„Powinniśmy razem zebrać się i uzmysłowić tym, którzy tego nie rozumieją. Nie są nam potrzebne ani wojny, ani starcia. Oni nam je przyniosą, zobaczycie. Nie dadzą nam spokojnego życia. Nikt nie pozwoli nam spokojnie oddychać w centrum Europy. To walka o przetrwanie i nie daj Boże przerodzi się ona w gorącą wojnę na naszym terytorium, gdzie nie będzie rozwiązywało się naszych problemów i nie będzie walki o nasze interesy” – groził prezydent.

Źródło: President.gov.by / Pul Pervogo. Tłumaczenie własne redakcji.

Fot. President.gov.by

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Białoruś: Nowa konstytucja w 2021?

pon. styczeń 11 , 2021
Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie dla programu Rossiya24 powiedział, że nowy projekt białoruskiej konstytucji może być gotów pod koniec 2021 roku. Nowa konstytucja Białorusi ma zostać przygotowana przez delegatów Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego. Później zostaną one przedstawione opinii publicznej, a o ich wprowadzeniu ma zdecydować referendum. „Uważam, że w ciągu roku możemy […]