50 dzień protestów w Białorusi. Macron wzywa Łukaszenkę do odejścia

1

Białorusini już 50 dzień wychodzą na ulice miast Białorusi protestując. Paweł Łatuszka zapowiedział, że członkowie Rady Koordynacyjnej są gotowi przyjechać do Mińska na rozmowy. Prezydent Macron wezwał Łukaszenkę do ustąpienia.

Podobnie jak dotychczas protesty przyciągnęły największą liczbę uczestników w Mińsku. Kolumna protestujących, która przeszła przez miasto liczyła kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy osób. Według informacji centrum Wiosna zatrzymanych zostało ok. 260 osób.

Do miasta ponownie ściągnięty został sprzęt do pacyfikacji manifestacji, jak również sprzęt wojskowy, w tym BTRy. Znaleźć je można było głównie wokół Pałacu Niezależności gdzie urzęduje Alaksandr Łukaszenka.

Łatuszka: Rada jest gotowa przyjechać do Mińska na rozmowy

Przedstawiciel Rady Koordynacyjnej białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka zapowiedział, że członkowie Rady i on sam są gotowi przyjechać do Mińska na rozmowy z prezydentem Łukaszenką. Warunkiem byłoby zapewnienie im bezpieczeństwa przez Unię Europejską oraz Rosję.

W wywiadzie dla telewizji Dożdż Łatuszka powiedział również, że Rada mogłaby stworzyć alternatywne Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Łatuszka zapewnił, że Rada nie wstrzymuje swoich prac. Wspomniał, że dzieje się tak mimo faktu, iż jej członkowie znajdują się w białoruskich aresztach lub poza granicami kraju.

Prezydent Macron wezwał Łukaszenkę do ustąpienia ze stanowiska

Prezydent Francji Emanuel Macron wezwał Alaksandra Łukaszenkę do ustąpienia ze stanowiska. Lokator Pałacu Elizejskiego stwierdził tak w wywiadzie dla gazety Le Journal du Dimanche. Prezydent powiedział, że rozmawiał z Władimirem Putinem 14 września. Przekonywał go, aby Rosja odegrała pozytywną rolę w rozwiązaniu konfliktu w Białorusi i wpłynęła na Łukaszenkę, aby ten uszanował wolę wyborców oraz uwolnienił zatrzymanych.

Alaksandr Łukaszenka odniósł się do słów francuskiego prezydenta i stwierdził, że kierując się tą logiką sam Macron powinien ustąpić ze stanowiska już dwa lata temu. Nawiązał w ten sposób do trwających od tego czasu protestów tzw. „żółtych kamizelek” w całej Francji.

Fot. https://t.me/motolkohelp

One thought on “50 dzień protestów w Białorusi. Macron wzywa Łukaszenkę do odejścia

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Azerbejdżan poinformował o 550 zabitych ormiańskich żołnierzach.

pon Wrz 28 , 2020
Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu poinformowało o ponad 550 ofiarach wśród żołnierzy po stronie ormiańskiej w trwającym od wczoraj konflikcie w Górskim Karabachu. Strona ormiańska wcześniej informowała o 16 zabitych i 200 rannych. Baku nie wskazało równocześnie liczby ofiar po swojej stronie, podobnie jak nie podało informacji o stratach w sprzęcie. Wczoraj […]