20% więcej wszystkiego. Łukaszenka zatwierdził kolejną pięciolatkę

2

Alaksandr Łukaszenka zatwierdził plan społeczno-gospodarczego rozwoju Białorusi do 2025 roku. Niedawno jego główne założenia zostały zatwierdzone przez Wszechbiałoruskie Zgromadzenie Narodowe.

Zgodnie z programem gospodarka Białorusi musi przejść duże przeobrażenia w okresie od 2021 do 2025. PKB kraju w 2025 roku ma wzrosnąć o 20% w stosunku do roku 2020. Również o 20% mają wzrosnąć inwestycje w środki trwałe.

Czytaj również: Białoruś ogłosiła cyfrowy plan pięcioletni

Eksport towarów i usług powinien natomiast przekroczyć wartość 50 mld USD. W okresie styczeń-maj 2021 roku Białoruś wyeksportowała łącznie towary i usługi o wartości nieco ponad 18 mld USD, osiągając wzrost względem tego samego okresu w 2020 roku na poziomie 32%.

20% więcej w kieszeni Białorusinów do 2025

Program zakłada również wzrost realnych dochodów pieniężnych społeczeństwa. Tutaj znów oczekiwany wzrost w perspektywie pięcioletniej ma wynieść 20%. Dodatkowo ma uwzględniać wzrost zabezpieczeń emerytalnych powyżej poziomu inflacji (ta z kolei w 2021 roku może sięgnąć 10%, pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ)

Celem podstawowym przyjętego planu ma być „zabezpieczenie stabilności w społeczeństwie i wzrostu dobrobytu obywateli poprzez modernizację gospodarki, wzrost kapitału społecznego, tworzenie komfortowych warunków życia, pracy i samorealizacji człowieka”.

Źródło: Zerkalo.io

Fot. Homoatrox, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

2 thoughts on “20% więcej wszystkiego. Łukaszenka zatwierdził kolejną pięciolatkę

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Next Post

Czy amerykańskie tournee Cichanouskiej miało sens? Komentarz analityka

pt. lipiec 30 , 2021
Białoruski politolog Artem Shraibman skomentował spotkanie Swiatłany Cichanouskiej z prezydentem USA Joe Bidenem. Na swoim kanale w Telegramie Shraibman stwierdził, że zazwyczaj bywa sceptyczny wobec skutków międzynarodowych wojaży liderów opozycji. Uznał, że więcej zachodnich sankcji ściąga na siebie sam Alaksandr Łukaszenka niż przyciągają apele opozycji. W dodatku takie działania wewnątrz […]
Cichanouska Ameryka Tournee Biden